Článek
„Zatímco meziměsíční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím a inženýrské stavby rostly, k meziročnímu poklesu přispěly oba segmenty stejnou měrou,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady vydaly v březnu 6805 stavebních povolení, což je proti loňskému březnu o 13,3 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb klesla o 6,3 procenta na 44,1 miliardy korun.
Počet zahájených bytů se v březnu meziročně snížil o 21 procent na 3306 bytů a dokončených bytů bylo 2549 bytů.
Panelákové byty výrazně zlevnily
„Počet dokončených bytů meziročně klesl o 22,7 procenta zčásti vlivem vyšší srovnávací základny z loňského března. Rodinné i bytové domy klesaly podobným tempem a celkový pokles tlumily nástavby zejména bytových domů,“ doplnil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v březnu meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 12,1 procenta.
Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka stojí za poklesem ve stavebnictví kombinace několika faktorů.
„Ve stavebnictví narůstá cena materiálů i stavebních prací. To v kombinaci s vysokými úrokovými sazbami a slabou poptávkou po nákupu nemovitostí vede k útlumu stavební produkce,“ řekl Křeček.
Developeři se podle něj proto snaží reagovat lákavými nabídkami, například v podobě dotování hypotéčních úvěrů.
„Jiní přidávají k nákupu nemovitosti parkovací místo zdarma. Rovněž se objevují nové projekty, u kterých se místo prodeje bytových jednotek počítá s jejich pronajímáním,“ dodal.