Hlavní obsah

Stavební spoření půjde zřídit i v normálních bankách

Praha
Aktualizováno

Stavební spoření budou moci nabízet také banky, a to za odlišných podmínek, než mají nynější spořitelny. Zákon na středečním zasedání schválila vláda. Změna by měla být účinná od roku 2015. Stavební spořitelny se změnou nesouhlasí, podle nich to povede k omezení jistot klientů a postupně k zániku systému stavebního spoření.

Foto: Právo

Ilustrační foto

Článek

Systém státní podpory ani její výše by se podle návrhu ministerstva financí změnit neměl. Nyní je maximální podpora 2000 korun ročně.

Podle předsedy Asociace Českých stavebních spořitelen Vojtěcha Lukáše budou muset stavební spořitelny poskytovat spoření i nadále podle současných podmínek s různými investičními omezeními, naopak univerzální banky budou moci s uspořenými prostředky zcela volně nakládat.

„Zde je porušena bezpečnost stavebního spoření. Uzavřený systém navíc vede ke garanci relativně stabilních úrokových sazeb,“ dodal Lukáš. Navíc by banky nebyly podle něj nuceny poskytovat překlenovací úvěry ze stavebního spoření, které tvoří základ půjček využívaných na rekonstrukce bydlení.

„Respektuji skutečnost, že se to stavebním spořitelnám nelíbí. Na druhou stranu je chci požádat, aby nepoužívali nekorektní argumenty ohledně menší ochrany vkladů,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vklady u bank i stavebních spořitelen jsou podle něj pojištěny stejně.

Zpřístupnění stavebního spoření i univerzálním bankám odůvodňuje ministerstvo financí v materiálu posílením konkurenčního prostředí a stability systému. Stavební spoření je navíc podle Kalouska finanční produkt, a není tak podle něj jediný racionální důvod, proč by ho měly poskytovat jen stavební spořitelny.

Příspěvek jen na něco

Novela z dílny ministerstva financí dále počítá se zavedením účelového využití státního příspěvku ke stavebnímu spoření, lidé by ho mohli použít na bytové účely, úhradu školného nebo na důchod. Tyto změny by měly platit od roku 2014. K těmto návrhům stavební spořitelny výhrady nemají a například spojení spoření s důchodovou reformou nebo školným vítají.

Za celý loňský rok zájem o stavební spoření u úvěrů i smluv klesl. Spořitelny loni poskytly úvěry za 48 miliard korun, což je meziroční pokles o 17,5 procenta. Pokles zájmu zaznamenalo všech pět tuzemských spořitelen. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 685 000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 906 000.

Související témata:

Výběr článků

Načítám