Článek
Výroba v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 4,9 procenta, produkce inženýrského stavitelství naopak meziročně klesla o 3,6 procenta, uvedli statistici.
„Inženýrské stavitelství, které vychází ze segmentu velkých firem, zaznamenalo pokles a po téměř dvou letech vykázalo horší výsledek než pozemní stavitelství,“ řekl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera se stavebnictví na rozdíl od jiných odvětví stále nějak výrazně neodrazilo ode dna. „Vliv mohla mít v důsledku pandemie zvýšená míra nejistoty, téměř nefungující stavební úřady, které ještě více zbrzdily již tak zdlouhavé povolování staveb, chybějící zahraniční dělníci a v neposlední řadě aktuálně pozorovaný strmý růst cen stavebních materiálů. Ty, nejen že jsou výrazně dražší, v některých případech ale schází úplně,“ uvedl Gürtler.
Stavebních povolení mírně přibylo
Počet a hodnota vydaných stavebních povolení podle dat ČSÚ mírně vzrostla. V září vydaly úřady 7509 stavebních povolení, což je o procento více oproti loňskému září. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 28,8 procenta, sdělili statistici.
Meziročně bylo zahájeno o 57,3 procenta staveb bytů více. Konkrétně se začalo stavět 4045 bytů. Pokles však nastal v počtu dokončených bytů, který v září klesl o 10,2 procenta na 2121 bytů.
Stavebnictví čelí nelehkým výzvám. Čekají ho ale další
„Pouze dokončování rodinných domů se zdá být v problémech, když pátý měsíc v řadě klesá. Důvodem by mohl být nedostatek stavebních kapacit a růst cen stavebních materiálů,“ uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie koronaviru v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v květnu opět meziročně posílila.