Článek
„Stavební produkce si v roce 2022 udržela mírný růst a v obou segmentech vzrostla shodně o 1,9 procenta. Stavebnictví se v průběhu roku dále potýkalo s růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit,“ uvedl k loňskému výsledku stavebnictví ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Podle statistiků loni nejrychleji rostla stavební výroba v prvním čtvrtletí, díky nízké srovnávací základně a příznivému počasí o 9,9 procenta. Naopak nejhorší výsledek zaznamenalo stavebnictví ve třetím kvartále, kdy jeho produkce klesla o 1,7 procenta.
Za celý loňský rok úřady vydaly 86 047 stavebních povolení, meziročně o 5,4 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb proti roku 2021 klesla o 1,6 procenta na 512,8 miliardy Kč. Loni začala výstavba 41 546 bytů, meziročně jich bylo o 7,7 procenta méně. Dokončených bytů bylo o 14,1 procenta více, 39 460, což bylo nejvíce od roku 2007, uvedli statistici.
Ceny starších bytů spadly za rok až o pětinu
Zatímco za celý loňský rok stouplo pozemní i inženýrské stavitelství, v posledním měsíci roku se dařilo jen inženýrským stavbám, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí. Meziročně produkce tohoto odvětví vzrostla o 8,2 procenta.
„Produkce pozemního stavitelství narazila na vyšší srovnávací základnu a klesla o 3,2 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Počet stavebních povolení, které úřady v prosinci vydaly, meziročně klesl o 15,6 procenta na 6700, orientační hodnota povolených staveb stoupla o 8,5 procenta na 51,2 miliardy. K růstu orientační hodnoty podle ČSÚ přispělo povolení velkých staveb dopravní infrastruktury. Zahájených bytů bylo v loňském prosinci meziročně o 21,9 procenta méně, tedy 3597. Počet dokončených bytů vzrostl téměř o třetinu na 4786.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v prosinci meziročně stoupl o 0,9 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 8,9 procenta. Za celý loňský rok zaměstnanců ve stavebnictví meziročně v průměru přibylo o 0,8 procenta, jejich průměrný hrubý výdělek byl proti roku 2021 vyšší o 7,7 procenta.