Článek
Efektivita stavebních firem se tak proti minulým letům zvýšila, nicméně za to mohlo především výrazné propouštění. Absolutní hodnota nabízených kapacit tak zůstává podstatně nižší než v roce 2008.
"Stavebnictví opustilo od počátku krize přibližně 45 tisíc pracovníků," upozornil ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Některé odhady mluví až o 50 tisících propuštěných lidí.
Nárůst počtu zakázek vnímá například obchodní ředitel společnosti Sitel Pavel Schlitter.
"Ekonomicky přijatelných a kvalitativně vyhovujících kapacit začíná být nedostatek. To je i náš případ, kdy klíčové činnosti si zajišťujeme vlastními kapacitami a na další činnosti využíváme dlouhodobě prověřené partnery. Tato situace nahrává firmám, které dokázaly redukovat náklady, zefektivnit činnosti a přitom si zachovaly svoji odbornost," řekl.
Silniční projekty stále váznou
"Je vidět, že některá odvětví se již ´rozhýbala´. Železničních projektů je dostatek. Silniční projekty bohužel stále ještě nejsou, což je způsobeno především nepřipraveností projektů a množstvím změn v managementu ŘSD," dodal ředitel Skansky Dan Ťok s tím, že u privátních zakázek vidí mírné zlepšení. Očekává, že projektů bude přibývat.
Z pohledu zejména pozemního stavitelství vidí trend podobně provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. "Při porovnání s uplynulým rokem zaznamenávám ve stavebnictví nejen nárůst plánovaných projektů, ale i zvýšený počet realizací s požadavky až překvapivě rychlých termínů dodání. Takový trend ale neplatí zcela plošně. Zvýšený zájem v naší výtahářské branži pozoruji v rezidenčním sektoru a v projekci i výstavbě administrativních budov," uvedl.
České stavebnictví výrazně zasáhla ekonomická krize, obor od roku 2008 přišel o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem. Jedním z důsledků krize je výrazný pokles cen ve veřejných stavebních tendrech.