Článek
Podle ředitele podniku Romana Vohradského rostl zájem o dříví už od prvního čtvrtletí loňského roku. „Od druhého kvartálu až do konce roku jsme již byli svědky strmého růstu realizačních cen prakticky u všech vyráběných sortimentů,“ napsal Vohradský, který je v čele společnosti od letošního dubna.
Vohradský ve zprávě také uvedl, že hrubý zisk byl loni výrazně vyšší než v letech, kdy objem těžby dříví kulminoval a státní podnik na trh dodával výrazně větší objemy dříví.
Z celkových výnosů podniku tvořil prodej dříví 54 procent. V prvním pololetí se průměrná cena za metr krychlový dřeva podle VLS pohybovala mezi 1200 a 1300 Kč, na konci roku byla již průměrná cena 1800 Kč za metr krychlový a celkový odbyt dosáhl 1,2 milionu metrů krychlových. Zpráva uvádí, že vývoj cen energií způsobil od poloviny roku enormní poptávku po veškerém palivu a klestí.
Dřevo stojí trojnásobek, lidé se zásobují
Podnik loni výrazně navýšil rezervu na pěstební činnost a dramaticky snížil zásoby dříví. K 31. prosinci měl v zásobách 30 190 metrů krychlových dříví, což jsou necelá tři procenta roční těžby. Oproti roku 2020 klesly zásoby o 80 procent.
VLS dodaly, že zaznamenaly úspěchy v boji proti kůrovcové kalamitě díky nasazení obranných opatření a intenzivnějšímu systému vyhledávání napadených stromů, což by se mělo projevit na zdravotním stavu lesů v letošním roce.
V minulém roce bylo v lesích ve správě VLS vytěženo 1,149 milionu metrů krychlových dříví, z toho nahodilá těžba v důsledku likvidace větrné nebo kůrovcové kalamity tvořila 86 procent těžby. Podíl škod způsobených kůrovcem na nahodilé těžbě od roku 2020, kdy tvořily deset procent těžby, postupně rostl až na 44 procent nahodilé těžby v minulém roce.
VLS spadají pod ministerstvo obrany, hospodaří hlavně ve výcvikových prostorách Armády ČR na zhruba 126 000 hektarů lesní půdy v majetku státu, což je zhruba pět procent lesní půdy v ČR. Kromě toho firma obhospodařuje také více než 6900 hektarů zemědělské půdy převážně v horských oblastech, která slouží převážně jako pastviny. Na celém výměru půdy hospodaří v režimu ekologického zemědělství.