Článek
„Po několika měsících příjemných překvapení, kdy do státní pokladny natekly mimořádné příjmy, nad očekávání vysoké firemní daně a příhodně načasované platby z EU, se bilance rozpočtu opět vrátila na svou nekompromisně deficitní trajektorii,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.
Oproti původnímu plánu je zklamáním výběr DPH a spotřebních daní, což podle něj odráží slabou kupní sílu a poptávku domácností.
„Tento výpadek bude ovšem zřejmě kompenzován nad očekávání dobrou finanční kondicí českých firem. Probíhající ekonomické ochlazení se naštěstí nepromítlo do růstu nezaměstnanosti, a rozpočet se tak může opřít o solidní výběr pojistného na sociální zabezpečení,“ poznamenal ekonom.
Vláda už našla provozní úspory za deset miliard
Doplnil, že výdaje státu se vyvíjejí víceméně v souladu s předpoklady, ačkoliv teprve v závěru roku zřejmě tradičně dojde k nárůstu investičních výdajů. „I přesto se zdá pravděpodobné, že deficit 295 miliard se podaří přibližně dodržet,“ dodal Hradil.
Pomohla dividenda ČEZ
Také podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka dává vývoj rozpočtu v posledních měsících poměrně velkou šanci na nepřekročení plánovaného deficitu.
„Je to především díky velké dividendě od společnosti ČEZ,“ připomněl příjem 54 miliard od polostátní energetické firmy do státní kasy.
Stát podle Dufka sice na jedné straně kryje část dodatečných nákladů na energie domácnostem a firmám, nicméně na druhou stranu si vypomáhá příjmy právě v podobě dividend, odvodu z nadměrných příjmů a daní z mimořádných zisků, které jsou celkově vyšší než výdaje na letošní energetická opatření pro domácnosti a firmy.
Rozpočet vylepšují triky, tvrdí ekonomové i opozice
Příznivě rozpočtové hospodaření pak dále ovlivňuje vysoký výběr daně z příjmu právnických osob, který zrcadlí vysokou ziskovost firem v loňském roce. Meziročně je vyšší o 47 miliard a už nyní se na této dani vybralo více, než se čekalo za celý rok.
„Proti plánu naopak zaostává výběr DPH a spotřebních daní v důsledku poklesu reálné spotřeby v ekonomice,“ doplnil Dufek.
„Vládě by se mělo podařit udržet plánovaný schodek, byť například listopad je tradičně deficitní a dochází během něj k výraznějšímu prohlubování schodku,“ sdělil Novinkám analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.
„Příjmovou stranu již příliš neposilují čtvrtletní platby daní, a naopak rostou některé výdaje například ve vztahu ke školství, často také dochází k akceleraci kapitálových výdajů,“ dodal.
Finiš v závěru roku bývá náročný
„Bylo by proto předčasné vyhlašovat vítězství, kdy během posledních tří let rostl v závěrečných dvou měsících roku deficit vždy o více než 70 miliard korun,“ dodal.
Rozpočet však zřejmě jistě skončí o něco lépe, než se původně předpokládalo.
„Radost s téměř třistamiliardovým schodkem však není namístě, když přihlédneme k mimořádným příjmům i rozpočtovému výhledu. Stále bude tento výsledek v konečném důsledku znamenat další růst státního dluhu,“ podotkl Dufek.
„Celkově letos vláda pravděpodobně dodrží plánovaný deficit 295 miliard, ale je to díky nad očekávání dobrým příjmům z EU, nad očekávání dobrému výběru korporátní daně a také si vláda pomohla vynětím rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ze státního rozpočtu,“ sdělil Právu analytik Deloitte Václav Franče.
Upozornil zároveň na to, že včera byly odevzdány nabídky na dostavbu jaderných elektráren od jednotlivých uchazečů. „Výstavba jaderných elektráren bude znamenat masivní nárůst veřejného zadlužení v budoucnu,“ konstatoval.
Rozpočtové příjmy ke konci října dosáhly 1,578 bilionu korun, meziročně se zvýšily o 21,6 procenta. Výdaje za prvních deset měsíců roku byly 1,789 bilionu Kč, proti loňsku byly vyšší o 12,9 procenta.