Článek
Meziročně schodek rozpočtu klesl o 59,3 miliardy, stále se však jedná o třetí nejvyšší deficit v historii České republiky.
„Výsledný schodek rozpočtu lze hodnotit různou optikou. Vláda letos poslala lidem a firmám na přímou pomoc s cenami energií a inflací zhruba 71 miliard korun. Dalších přibližně 20 miliard jsme vyčlenili na zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. O bezmála 45 miliard pak schodek zkreslují chybějící příjmy z Evropské unie, které naopak vylepší rozpočet v letech následujících,“ okomentoval výsledek rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Šéf státní kasy dále uvedl, že kabinet musí navzdory rizikům spojeným s vývojem ekonomiky a inflací začít s ozdravováním veřejných financí. „Naší nejmenší ambicí pro příští rok musí být snížení strukturálního deficitu zhruba o třetinu, tedy nejméně o 70 miliard,“ dodal.
První rok vlády: Finance nezkrotila, rozpočtový schodek zůstal obří
Na lepším plnění rozpočtu oproti schválené novele zákona se podle MF podílely nižší výdaje, a to o 68,4 miliardy. Ty převážily nad nižšími příjmy o 14,6 miliardy. Celkové příjmy rozpočtu byly 1,624 bilionu korun, výdaje dosáhly 1,984 bilionu korun.
Původně měl být schodek ještě výrazně nižší
Schodek rozpočtu původně počítal s deficitem 280 miliard. V průběhu roku však rostl, a to především kvůli výdajům na mimořádné valorizace důchodů, na které šlo 27 miliard.
Peníze navíc si vyžádaly také úsporný tarif na elektřinu a plyn pro domácnosti (+17,4 mld. Kč), doplatek příspěvku za obnovitelné zdroje energie za domácnosti a firmy (+4,7 mld. Kč), navýšené dávky na bydlení a hmotné nouze (+10,9 mld. Kč) nebo jednorázový příspěvek na dítě (+6,7 mld. Kč) či humanitární pomoc (+8 mld. Kč), uvedlo ministerstvo.
V letošním roce plánuje stát hospodařit se schodkem 295 miliard korun.