Článek
Za rok 2015 by se měl schodek vyšplhat na 100 miliard korun.
Celkové příjmy rozpočtu dosáhly k 30. červnu 640,8 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 51,7 miliardy, tedy o téměř devět procent. Výrazně se na tom podílely hlavně příjmy z EU, které narostly o 49 miliard korun.
"Historicky nejlepší půlroční výsledek hospodaření státu neodráží zcela ekonomické souvislosti, protože byl dosažen jednorázovým přílivem prostředků z fondů EU během června za 43 miliard korun," sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Vzrostlo inkaso sociálního pojištění a výběr daní právnických osob.
Klesl výběr spotřební daně především za tabákové výrobky a také DPH, což ministerstvo zdůvodňuje vysokou srovnávací základnou ze začátku roku 2014, kdy finanční správa zadržovala peníze, které se v příjmech projevily. Tyto ale pak vracela plátcům.
Větší výdaje na mzdy
Podle Sobíška se daňové příjmy vyvíjejí v souladu s očekáváním. „Zůstává ovšem otázka, zda by vlivem silnějšího růstu ekonomiky neměla být pozice veřejných financí ještě lepší,” uvedl.
Na výdajích země utratila 618,2 miliardy korun, což je o 30,5 miliardy korun více než loni. Z toho na důchody a sociální dávky šlo 247 miliardy korun, o 6,5 miliardy více než loni.
Na číslech za výdaje se projevily převody do školství, o deset procent narostly prostředky na mzdy ve veřejném sektoru. Rostly také výdaje na spolufinancování projektů EU.