Článek
Karbon tehdy nabízel "pouze" 2,25 miliardy korun, nyní podíl koupil za 4,1 miliardy. Navíc se zavázal plnit všechny podmínky, které si vláda od prodeje slibovala.
"Společnosti Karbon Invest bude minimálně do 1. května 2009 zajišťovat těžbu a dodávky uhlí tuzemským výrobcům elektrické energie ve sjednaných termínech a objemech," řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.
Firma OKD má asi 17 tisíc zaměstnanců a je nejvýznamnějším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji.
Třikrát Karbon Invest
Po neúspěšném prodeji, který podle antimonopolního úřadu kvůli nízké ceně zaváněl veřejnou podporou, nabídl Karbon Invest 3,4 miliardy korun a od vlády dostal na koupi podílu exkluzivitu. Pak ale do hry vstoupila finanční skupina Penta, která nabízela 4 miliardy korun, Karbon proto musel svou nabídku navýšit.
Navýšení ceny z důvodů konkurenční nabídky připustil i mluvčí Karbon Invest Jiří Hrabovský. "Vláda brala tu nabídku Penty vážně, nějakým způsobem to zahrnula do svých úvah a zahrnula to nakonec i do obchodního jednání s Karbon Invest, to je nepochybné," řekl agentuře ČTK mediální zástupce nového majitele OKD Jiří Hrabovský.
Společnost OKD
OKD dosáhla v roce 2003 zisku 218,7 miliónů korun po zdanění. Oproti roku 2002, kdy OKD vykázala zisk 102,9 miliónů korun, to znamená nárůst o 112 procent.
Průměrný počet zaměstnanců v roce 2003 byl 17 528, což je o 1180 méně než v roce 2002, a průměrný měsíční výdělek zaměstnance se proti roku 2002 zvýšil o 3,1 procenta na 21 305 korun.
Výnos z prodeje OKD, který ještě musí posvětit Evropská komise, půjde z největší části do Fondu dopravní infrastruktury.