Článek
Za nárůstem státního dluhu je zejména emise státních dluhopisů kvůli pokrytí rekordního schodku loňského státního rozpočtu a snaze využít příznivých podmínek na finančních trzích na předfinancování plánovaných splátek dluhu.
Rozpočet loni skončil se schodkem 419,7 miliardy korun. V poměru k HDP se loni státní dluh podle MF zvýšil z 36 na 40,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Výdaje na obsluhu státního dluhu loni stouply o pět procent na 42,2 miliardy korun. Do nárůstu se promítla nejen rostoucí hodnota státního dluhu, ale také růst základních úrokových sazeb České národní banky.
Schodek 280 miliard. Poslanci schválili parametry rozpočtu
„V roce 2020 nás obsluha státního dluhu vyšla na 40 miliard korun, letos to bude, i v důsledku inflace a nezodpovědného zadlužování minulé Babišovy vlády, o 10 miliard korun více. Musíme začít hospodařit s takovými rozpočty, které budeme schopni v budoucnu reálně splácet,” uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Doba splatnosti se zvýšila
Hrubá emise korunových střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na primárním i sekundárním trhu loni činila 572,7 miliardy korun při průměrném výnosu 1,61 procenta ročně a při průměrné době do splatnosti 8,8 roku.
Vyšší průměrná doba splatnosti proti předchozímu roku přispěla podle MF i k nárůstu průměrné doby splatnosti celkového státního dluhu, a to z 6,2 roku na konci roku 2020 na 6,4 roku na konci roku 2021. Nyní je tak na nejvyšší úrovni od roku 2009.
Ministerstvo financí pozastavilo vydávání Dluhopisů Republiky
„Zvyšování doby splatnosti státního dluhu je v tomto kontextu dobrá zpráva, protože ukazuje na pokračující důvěru investorů, jejichž poptávka po českých státních dluhopisech pravidelně výrazně převyšuje nabízené množství,” uvedl Stanjura.
Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.