Článek
Ve zmíněných třech regionech byla dohromady dokončena polovina republikového úhrnu bytů za celé období.
"Ve středních Čechách přitom převládá stavba rodinných domů. Naopak v metropoli převažují byty v bytových domech," uvedla vedoucí statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Největší meziroční nárůst počtu dokončených bytů loni zaznamenali statistici v Karlovarském, Zlínském a Středočeském kraji. Podle odborníků se staví zejména v okolí velkých měst. Kolem hlavního města je to například v obcích Rudná, Odolena Voda, Nupaky, Průhonice, Nehvizdy či Květnice nebo v menších městech jako Milovice, Roztoky či Úvaly.
V zázemí Brna se staví například v Bílovicích nad Svitavou, Modřicích nebo Moravanech. U Plzně jsou to Vejprnice, u Českých Budějovic Litvínovice a Srubec.
"Méně než jeden byt v přepočtu na tisíc obyvatel se v ročním průměru postavil v Děčíně, Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Karviné a Havířově. Například v Karviné nebyla dosažena ani hranice poloviny dokončeného bytu na tisíc obyvatel," uvedl ve středu ředitel statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
ČSÚ přinesl také srovnání bytové výstavby od roku 1948, vůbec nejvíc bytů se stavělo v roce 1975, kdy se za jediný rok dokončilo téměř 100 tisíc nových bytů. Toto období je známé populačním boomem generace tzv. Husákových dětí.
Loňský rok přinesl českému stavebnictví kladná čísla. Stavební produkce meziročně vzrostla o 7,1 procenta. Motorem stavebnictví byly hlavně dopravní stavby - silnice, železnice a mosty.
"Pomohly tomu veřejné zakázky a dočerpávání prostředků z evropských fondů," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Vzrostla také orientační hodnota stavebních povolení, počet zahájených i dokončených bytů.
Statistici také zveřejnili graf vývoje stavební produkce od roku 1948, vůbec nejrychlejším tempem stavebnictví rostlo v předkrizovém roce 2007.