Článek
Počet podnikatelů a živnostníků, kteří nemají žádné zaměstnance, v Česku meziročně vzrostl. V prvním čtvrtletí jich bylo 726,1 tisíce, což je o 44,2 tisíce, tedy o 6,5 procenta více než loni ve stejnou dobou, uvedl Český statistický úřad.
Podle ekonomů za tím stojí především změny v dohodách o provedení práce. Část dohodářů totiž podle nich přešla do švarcsystému, kdy nadále pracují pro ty samé firmy, jen se živnostenským listem. Zaměstnavatelům přitom za podobný způsob podnikání hrozí pokuta až deset milionů korun nebo zákaz činnosti na dva roky.
Na možnou souvislost poukázal například ekonom Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Určitou roli by podle něj ještě mohlo hrát obnovování živností, ke kterému pravidelně dochází s příchodem teplého počasí. „Ale tam ten vliv vzhledem k tomu, že první čtvrtletí skončilo v březnu, bude spíše minimální,“ dodal.
Expert: Na šedém trhu pracuje v Česku až půl milionu lidí
O důsledek změn v dohodách jde i podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka. „Byla to oblíbená metoda například u lidí v IT, kteří úvazků tohoto typu měli několik. A chystané změny v placení pojistného je donutily k tomu, že přešli na živnostenský list,“ řekl.
Podle Dufka další příčinou může být i boom zásilkových a rozvážkových služeb. „Tam lidé jedou automaticky na pozici osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ),“ uvedl.
Jeho slova potvrzují údaje společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, podle nichž se soukromé podnikání jednotlivců letos rozvíjí především v odvětví informačních a komunikačních činností. Mnoho lidí pak začalo podnikat také ve stavebnictví, které je švarcsystémem proslulé.
Útlum v průmyslu
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška může být příčinou nárůstu i určitá stagnace v průmyslu. „Došlo tam k útlumu zaměstnanosti, a tak si řekli, že místo hledání jiného zaměstnání zkusí podnikat,“ řekl. Ale ani on nevylučuje možnost, že přírůstek ovlivnily změny u dohod.
Na nárůst švarcsystému poukázal už loni Daniel Hůle z Člověka v tísni na sociální síti X. „Přišla za námi klientka, že jí agentura poslala dopis, že bude buď pracovat na dohodu do limitu pěti tisíc korun, nebo ať přejde na živnostenský list,“ řek Hůle.
Tento trend potvrzují i debaty na specializovaných podnikatelských skupinách na Facebooku. „Znám hodně lidí, kteří dostali u dohody na vybranou buď OSVČ, nebo nic. Kamarádův syn šel po škole rozvážet balíky a musel na OSVČ, jinak nebrali,“ napsala například Helena S.
K prvním změnám u dohodářů došlo na podzim, kdy jim zaměstnavatelé museli začít ohlašovat rozvrh pracovní doby aspoň tři dny předem. Získali také nárok na příplatky za práci o víkendu či v noci. Od ledna mají právo na dovolenou.
Od července by se měly dohody registrovat na České správě sociálního zabezpečení. Postupně by také mělo dojít ke změně v placení odvodů na sociální a zdravotní pojištění dohodářů.