Článek
Správce mýtného systému CzechToll v červenci zaznamenal téměř 98 milionů mýtných transakcí, meziročně o 11 procent více, sdělil ve čtvrtek mluvčí společnosti Miroslav Beneš.
Za prvních sedm měsíců letošního roku vybral správce mýtného systému CzechToll 9,99 miliardy korun, meziročně o 15 procent více. Většina, téměř 89 procent, výnosů z mýta pochází z poplatků za užití dálnic. Stát na nich od začátku roku vybral 8,69 miliardy korun.
Přibližně 80 procent z červencového výběru tvořily poplatky za užití pozemní komunikace. Druhou největší složku mýtných poplatků tvoří poplatek za znečištění ovzduší emisemi oxidu uhličitého zavedený od letošního března, na červencovém mýtném se podílel 15 procenty. Necelých pět procent výnosů tvoří poplatek za znečištění ovzduší a hlukový poplatek.
Dalším zvýšením mýtného chce stát vybrat 800 milionů
Na konci července systém elektronického mýtného registroval přibližně 864 000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho zhruba 683 000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 655 000 palubních jednotek.
Mýtné poplatky mají v Česku od 1. března čtyři složky, přibyla emisní. Na celkovém výběru se podílí největší částí, více než 80 procenty, poplatek za užití pozemních komunikací, více než 15 procenty pak nový poplatek za emise oxidu uhličitého, téměř čtyřmi procenty poplatek za znečištění ovzduší provozem a více než jedním procentem poplatek za hluk z provozu.
CzechToll patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti inteligentní dopravní infrastruktury. Společnost na konci roku 2019 vystřídala na pozici správce mýta v ČR rakouskou společnost Kapsch. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny loni přesahoval 1,15 miliardy korun. Ředitel společnosti Petr Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun.