Článek
Do rozpočtů obcí jde veškerý výnos daně z nemovitosti. Zvýšení inkasa se očekávalo, protože vláda od ledna zvýšila základní sazbu daně o 80 procent, což by mělo obcím kompenzovat snížení jejich podílu na sdílených daních, jako je daň z přidané hodnoty a daň z příjmu fyzických a právnických osob. K úpravě takzvaného rozpočtového určení daní vláda přistoupila ve snaze konsolidovat veřejné finance.
Pokud by inkaso daně z nemovitosti za celý rok vzrostlo stejným tempem, jako byla změna ke konci května, dosáhly by platby této daně 23,2 miliardy korun. Finanční správa už dříve uvedla, že letos očekává zvýšení výběru daně z nemovitosti zhruba o deset miliard korun.
Daň z nemovitosti lidi šokovala, platí i pětkrát víc než loni
Některým majitelům nemovitostí se vyměřená daň zvýšila výrazněji než o 80 procent. Způsobilo to rozhodnutí některých obcí, které zároveň zvýšily svůj místní koeficient.
Řada starostů ovšem upozorňovala na to, že to zastupitelstvo jejich obce odsouhlasilo v době, kdy ještě nebylo jasné, jak vláda daň z nemovitosti upraví. Jak bude nová legislativa vypadat, bylo totiž zřejmé až loni na podzim.
Místní koeficienty zvedlo 67 obcí
Podle lednových statistik Finanční správy letos využilo možnosti zvýšení daňového inkasa pomocí místního koeficientu o 67 obcí víc než v loňském roce. Místní koeficient tak využívá 1100 obcí, tedy zhruba každá pátá až šestá.
Výběr daně je proti očekáváním zatím relativně nízký, protože řada lidí a hlavně firem ji uhradí ve dvou splátkách. Pokud daň v jednom kraji přesáhne 5000 Kč, lze ji zaplatit nadvakrát, tedy první splátku provést do konce května a druhou do 30. listopadu.
Z údajů Finanční správy z konce května navíc vyplývá, že řada lidí nechala zaplacení daně až na poslední chvíli. Přestože zákonný termín pro platbu daně z nemovitých věcí vypršel na konci května, podle mluvčího správy Tomáše Weisse ji bylo možné uhradit bez sankce až do 3. června. Reálně však většině opozdilců postih ještě nehrozí. „Úrok z prodlení činí aktuálně 14,75 procenta z nezaplacené částky daně ročně. Úrok z prodlení se ale neplatí, pokud je nižší než 1000 Kč za zdaňovací období,“ upozornil Weiss.
Daň z nemovitosti se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanovený podle velikosti obce, a případně místním koeficientem, o jehož výši rozhoduje sama obec.