Článek
„Zájemci, kteří pošlou písemné nabídky do 8. srpna, se hned poté zúčastní otevírání obálek a budou moci přihazovat nad nejvyšší písemnou nabídku,” řekl mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
„Stát tento specifický areál ke své činnosti nepotřebuje, o čemž svědčí i to, že pro něj nenašel definitivní využití ani téměř sto let od odchodu posledních válečných invalidů,” uvedla ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
Forman tu točil Amadea
Areál Invalidovny zahrnuje zastavěnou plochu a nádvoří o výměře přes 12 tisíc metrů čtverečních a zahrady, které mají rozlohu téměř 10 tisíc metrů čtverečních. Areál je oblíbený mezi filmaři, natáčely se tam například některé scény z Amadea Miloše Formana.
Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži. Plány na výstavbu vypracoval slavný barokní stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer v roce 1730, pro nedostatek financí byla z návrhu realizována pouze jedna devítina. K ubytování válečných invalidů budova sloužila do roku 1935.
Vojenský archív se odstěhoval
Donedávna v Invalidovně působil Vojenský ústřední archív, který se přestěhoval do zrekonstruovaného objektu v areálu kasáren v Praze-Ruzyni.
Povodně v roce 2002 poničily v Invalidovně velkou část archívu – zatopily na 30 tisíc kartonů archiválií. Z nich se podařilo zachránit asi 26 tisíc krabic archiválií. Budova i vojenský archív se s následky řádění živlu jen obtížně vypořádaly a přízemí stále nese viditelné známky poškození velkou vodou.
Loni prodali bývalý klášter v centru Prahy
Ministerstvo obrany po přestěhování převedlo Invalidovnu na základě usnesení vlády na majetkový úřad. Úřad jej nabídl k využití ostatním institucím, které o něj neprojevily zájem.
Majetkový úřad státu loni spravoval majetek za 18,5 miliardy korun, z toho nemovitosti měly účetní hodnotu zhruba 10,6 miliardy korun. Loňské příjmy stouply meziročně o 83 procent na téměř dvě miliardy korun, nejvýznamnější položkou byly prodeje budov. Nejvíce k tomu přispěl prodej bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze, který vydražila firma Lagerris za 790 miliónů korun. Šlo o rekordní částku z prodeje nemovitostí za celou historii úřadu.