Článek
Původní dohoda z roku 2006 vzniku průmyslové zóny mezi Věřňovicemi a Dolní Lutyní bránila kvůli blízké ptačí oblasti Heřmanský stav - Odra - Poolší. Proto zde ani před zhruba 17 lety nepostavila svou továrnu korejská automobilka Hyundai.
V dohodě se tehdy stát a kraj zavázaly, že v Dolní Lutyni průmyslová zóna nikdy nevznikne. Ptačí oblast tak byla dokonce vyhlášena jako součást chráněných území evropského významu Natura 2000, takže za devastaci místní přírody mohou hrozit i sankce z Evropské unie.
Nyní je vše jinak. Podle ministerstva průmyslu a obchodu nová dohoda stanovuje podmínky, které umožní prověřit lokalitu a následně případnou realizaci záměru.
V Praze se zbláznili. Lidé z Věřňovic se bouří proti gigafactory
Strany projektu, kterými jsou ministerstvo průmyslu a obchodu, CzechInvest, Moravskoslezský kraj a rozvojová agentura MSID, dohodu uzavřely s ekologickými spolky Děti Země, Spolek Beskydčan a Spolek Půda pro život a také s experty na právo životního prostředí z Frank Bold Society.
„Oceňujeme zájem CzechInvestu a dalších institucí odborně prověřit vlivy uvažovaných záměrů v oblasti dekarbonizace na krajinu, přírodu a na chráněné druhy ptáků v této vodnaté lokalitě s tím, že bude také řečeno, zda je území vhodné a případně za jakých zmírňujících a kompenzačních opatření,“ uvedl předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Klíčová je podle dohody ochrana fauny, flory, ale také zachování kvality a stavu vody.
„Naše jednání se státem probíhala přibližně od poloviny ledna, intenzivně pak i s dalšími organizacemi v posledních dvou týdnech. Otevřený přístup zástupců státu nás přesvědčil o snaze řešit situaci konstruktivně, a proto jsme s jednáním souhlasili a nakonec našli shodu na podmínkách dohody,“ uvedl Pavel Franc, ředitel expertní skupiny Frank Bold.
Brownfieldy nevyhovují
Podmínkou pro realizaci případné investice je podle nich také to, aby směřovala do technologií, které přispívají ke vzniku ekologicky udržitelné ekonomiky a celkové dekarbonizace českého hospodářství.
„Tato lokalita splňuje náročná kritéria možného koncového investora projektu. Má dostatečnou velikost a je v blízkosti elektrárny Dětmarovice. Zároveň je díky těsné blízkosti dálnice a železnice velmi dobře dopravně dostupná,“ vysvětlil výběr pozemků Petr Očko z agentury CzechInvest.
Umístění gigafactory na Karvinsku starosty šokovalo
Dodal, že investorovi byly nabízeny brownfieldy, avšak s ohledem na požadovanou velikost záměru a technické požadavky je výběr lokalit velmi limitovaný.
„Tato dohoda je potvrzením toho, že to myslíme opravdu vážně, a zároveň platí, že pokud průzkum a další studie ukážou, že příprava záměru není současně s ochranou místní přírody možná, zavázali jsme se od realizace investice upustit,“ zkonstatoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který za stát dohodu podepisoval.
V Dolní Lutyni chtějí referendum
Nyní budou následovat průzkumy jako biologický, geoinženýrský, dopravní a další. Na ně naváže studie proveditelnosti projektu. Součástí další přípravy projektu bude také jednání s místními obcemi.
V Dolní Lutyni však už proti gigafactory vznikla petice a občané chtějí vyhlášení referenda proti vzniku průmyslového parku. Vedení obce jim v tom bránit nehodlá.
„Naprosto je chápu. Referendum blokovat nebudeme. Dosud nemáme od státu žádné konkrétní informace třeba o tom, kdo je ten investor a co zde vlastně přesně bude dělat,“ reagoval starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (STAN).