Článek
"Prodej části podílu fondu není v současné době v zájmu státu, který by tak ztratil kontrolní majoritu ve společnosti Český Telecom," sdělila Novinkám Petra Krainová, mluvčí FNM.
Stát vlastní v Telecomu prostřednictvím FNM 51 procent akcií, a chce je nabídnout v chystaném druhém pokusu o privatizaci této tekomunikační společnosti. První pokus skončil loni nezdarem, protože vládu neuspokojilo 55 miliard korun, jež za Telecom tehdy nabízelo konsorcium Deutsche Bank a dánské TDC. Hlavním důvodem, proč kabinet Vladimíra Špidly v prosinci 2002 definitivně nabídku Deutsche Bank a TDC odmítl, byl nerealistický model financování celé transakce. Ten totiž nepočítal s požadavky minoritního akcionáře Telecomu, tedy Tel Source.
O dalším postupu v prosinci
Letos v září Tel Source oznámilo, že z Telecomu odejde. Svůj podíl chce na kapitálových trzích rozprodat. Jednotliví zájemci mají ovšem získat jen 0,5 až jedno procento těchto akcií. Další možností mohl být už zmíněný společný prodej podílu TelSource s akciemi státu. V tom případě by se investorům nabídlo 54 procent Telecomu.
O tom, jaká se tedy při privatizaci zvolí strategie, bude vláda jednat v prosinci na základě návrhu, který chystají ministr informatiky Vladimír Mlynář a ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle Mlynáře privatizace Telecomu zřejmě odstartuje koncem příštího roku. Ministr ovšem nevylučuje, že by to mohlo být i dříve.
Svůj budoucí zájem o Telecom totiž už naznačily finanční skupina PPF, společnost CVC Partners, a podle některých zdrojů dokonce i Swisscom.