Článek
Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 22,6 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.
"Historicky nejvyšší červnový přebytek je doprovázen vzestupem daňových příjmů bezmála o desetinu. To, v podmínkách snižování daňové zátěže obyvatelstva a pozvolnějšího růstu ekonomiky, je tím nejlepším důkazem, že námi prosazená opatření v boji s daňovými úniky, jako je kontrolní hlášení či takzvaná reverse charge, mají významný fiskální efekt a fungují," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Na důchody šlo o devět miliard víc
Příjmy státního rozpočtu vzrostly meziročně o 14,6 miliardy Kč na 655,4 miliardy Kč. Ovlivnily je podle ministerstva hlavně daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení, které vykázaly meziroční růst o 35,9 miliardy Kč, tedy o 7,5 procenta. Srovnání negativně ovlivňují zejména peníze přijaté z EU, které meziročně klesly o 18,6 miliardy Kč.
Celkové výdaje 614,8 miliardy Kč čerpané ke konci června byly o 3,4 miliardy Kč, tedy o 0,5 procenta, pod úrovní stejného období minulého roku. Největší objem v rámci běžných výdajů je vynakládán na sociální dávky.
Ke konci června bylo na sociálních dávkách vyplaceno 256,1 miliardy Kč, o 10,1 miliardy více než na konci června 2015. Na tom se podílely nejvíce výdaje na důchody, které meziročně vzrostly o devět miliard, což jsou 4,8 procenta. V růstu se výrazně projevil únorový jednorázový příspěvek k důchodům 1200 Kč, což představovalo celkově 3,5 miliardy Kč.
„Na konci roku podle našich odhadů vykáže rozpočet schodek 35 miliard korun. V druhém pololetí totiž zřejmě vyschne příliv peněz z EU, které prozatím příjmovou stranu rozpočtu také podporovaly. Stát naopak může začít přesouvat prostředky na některé infrastrukturní stavby, které by na základě vyjednávání mezi vládou a Evropskou komisí mohly být zahájeny právě na konci letošního roku. Do té doby ale stavebnictví čekají další perné měsíce,” uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.