Článek
„Největší výdajové položky představují humanitární dávky, platby státu za zdravotní pojištění a výdaje na ubytování, jejichž příjemci jsou české domácnosti,“ uvedlo ministerstvo.
Struktura nákladových položek je dlouhodobě podobná. V loňském roce tvořily výdaje na ubytování uprchlíků zhruba šestinu všech vynaložených prostředků.
Letošní výdaje 🇨🇿 rozpočtu na 🇺🇦 uprchlickou krizi činí ke konci února 3,84 mld. Kč, což tvoří necelých 0,17 % státních výdajů. Největší výdajové položky představují humanitární dávky, platby státu za zdravotní pojištění a výdaje na ubytování, jejichž příjemci jsou 🇨🇿 domácnosti.
— Ministerstvo financí ČR (@MinFinCZ) March 13, 2023
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba 498 000 ukrajinských uprchlíků, uvedlo ministerstvo vnitra. Většinu z nich tvořily ženy a děti. Přesný počet uprchlíků stále pobývajících v Česku není znám, poslední odhady hovořily o zhruba 300 000.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli řekl, že o roční prodloužení dočasné ochrany v České republice do konce března 2024 dosud požádalo 271 000 lidí. Lidé se pro prodloužení ochrany, která jim umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, musí elektronicky zaregistrovat do konce letošního března.