Článek
Je to o zhruba deset miliard korun více než v posledních letech, protože vláda chce od letošního října a po celý příští rok odpustit placení příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE) domácnostem a firmám v reakci na rostoucí ceny energií.
Materiál je předkládán s rozporem s ministerstvem financí (MF), které nesouhlasí s navýšením dotace ze státního rozpočtu. Podle MF by to vedlo k prohloubení deficitu státního rozpočtu. Podle MPO má ale návrh pozitivní dopad na podnikatele i spotřebitele.
Sněmovna schválila úsporný energetický tarif
„Navrhované nařízení má pozitivní vliv na všechny spotřebitele elektřiny, neboť navrhuje kompenzovat platby na podporu elektřiny z OZE a dalších podporovaných zdrojů energie na rok 2023, a tím snížit náklady na energie pro spotřebitele elektřiny. Navrhované nařízení má pozitivní vliv na ekonomickou a sociální stabilitu prostředí v České republice, protože zabrání skokovému zdražení elektrické energie," uvedlo MPO.
Nižší cena elektrické energie má podle ministerstva pozitivní vliv na bydlení, cenu zboží a služeb.
Příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činil 43,2 miliardy korun, meziročně klesl o 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 470 miliard korun.
Stát loni na dotaci poskytl stejně jako v předchozích letech zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.
Odpuštění poplatků
Odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje je jedním z opatření státu ke zmírnění dopadů současných vysokých cen energií. Kromě odpuštění poplatku stát připravuje takzvaný úsporný tarif. Sněmovna ho schválila minulý týden. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů.
Kotlíkové dotace startují. Žádejte si o příspěvek na ekologický zdroj tepla
O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.
Půjde o dotaci státu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci sníží zákazníkům účet nebo zálohy. Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování. Příspěvek na elektřinu a plyn dostanou lidé automaticky. Na úsporný tarif by vláda měla vyčlenit 30,6 miliardy korun.
Návrh rozpočtu na letošní rok původně počítal se snížením dotací na obnovitelné zdroje energie na 19 miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale uvedlo, že avizované snížení dotace chce nahradit z úspor, které vznikly mimo jiné díky vyšším tržním cenám elektřiny.