Článek
Z avizovaných čtyř opatření na osekání podpory nakonec některá odpadnou. Tento týden se na tom shodli zástupci vládní koalice, informovaly Hospodářské noviny.
Upustilo se od plánované ztráty nároku na podporu v době, kdy je záporná cena elektřiny na trhu a také od snížení povolené výnosnosti fotovoltaik. „To se shoduje s tím, co vím já,“ řekl Novinkám dobře informovaný zdroj.
Naopak zůstat mají individuální kontroly výnosnosti jednotlivých elektráren, což státu pomůže ušetřit. „Výnosové procento se bude hodnotit individuálně,“ potvrdil Novinkám ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Pokud by elektrárny dostávaly příliš, bude se jim podpora krátit.
Třetí, závěrečné čtení novely energetického zákona, přezdívané Lex OZE III, by poslanci mohli mít na programu v pátek. Šéf sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) nechtěl dopředu spekulovat, jak věc dopadne.
Snížením podpory obnovitelných zdrojů přijde stát o 141 miliard, upozornila Deloitte
Podle Stanjury je každopádně nutné prověřit systém kontroly výnosnosti elektráren, od které se odvíjí státní podpora.
„Nejsme si jisti, že systém je nastaven dostatečně dobře, abychom mohli s klidným svědomím říci daňovým poplatníkům, že jejich peníze se vynakládají těm, kdo na to mají nárok. V tuto chvíli ale neumím odhadnout, jak hlasování dopadne,“ podotkl šéf státní kasy.
Stanjura připustil, že se nakonec může ukázat, že všichni, kdo podpory inkasují, na ně mají plný nárok, takže podpora bude z hlediska výdajů rozpočtu stejná jako dosud.
„Ale budeme mít jistotu, že nikdo nedostává víc. Pro státní rozpočet to může být neutrální, tedy se neušetří nic. Nebo se ukáže, že jsme někomu platili víc,“ doplnil.
Děravý rozpočet
Stát by tak musel pro příští rok najít v rozpočtu miliardové částky. O konečné výši není podle Stanjury jasno. Peníze v řádu miliard se podle něj nicméně v rozpočtu vždy najdou.
Nejde ale o drobné. Vláda pro příští rok v rozpočtu navrhuje na podporu obnovitelných zdrojů jen 8,5 miliardy korun, ačkoliv ministerstvo průmyslu hovořilo o potřebě zhruba 31,5 miliardy. Rozdíl činí 23 miliard.
Ačkoliv koalice upustila od úprav, jež by na solárníky dopadla nejtvrději, hrozí i tak řadě provozovatelů problémy.
„Stát obrací důkazní břemeno. Místo toho, aby kontroloval výrobce elektřiny, budou muset majitelé elektráren každý rok prokazovat svou nevinu, aby mohli podporu i nadále čerpat,“ řekl Novinkám ředitel Solární asociace Jan Krčmář.
Podle něj to bude takřka nesplnitelné pro menší provozovatele jako školy, nemocnice nebo obce.
Upozornil, že stát kontroly provedl už v letech 2019 až 2021 a už tehdy měly stovky subjektů problémy dát dohromady tisíce faktur a dokladů, které jsou pro výkaz zapotřebí.
V některých případech mají podle Krčmáře být individuální kontroly prakticky neproveditelné. „Například pokud došlo v minulosti k prodeji projektu nebo je elektrárna financována formou leasingu. V takových případech nemohou kontroly postihnout skutečnou ekonomiku a majitelům hrozí, že budou trestáni, neboť nebudou schopni požadované výkazy doplnit,“ uvedl.