Hlavní obsah

Stanjura nedodržel slib. Návrh na připojištění rizikových profesí má zpoždění

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Závazek ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), že jeho úřad do konce uplynulého roku připraví legislativní návrh na povinný příspěvek firem na důchodové připojištění rizikových profesí, nevyšel. Ministerstvo ho teprve dokončuje a bude ho konzultovat se zaměstnavateli. Podle informací Novinek jsou ve hře dvě varianty řešení.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Článek

Ministr se k přípravě návrhu zavázal poté, co z penzijní reformy vypadl nárok na předčasnou penzi bez krácení pro část náročných profesí. Aby reforma vůbec prošla, dohodly se špičky koalice, že u těchto povolání budou zaměstnavatelé zaměstnancům posílat částku ve výši několika procent hrubé mzdy na jejich individuální spoření na stáří.

„Máme obavy, jestli to nebyl jen politický slib,“ řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jiří Vaňásek.

Podle ministerstva tomu tak není, ale jednání o návrhu stále ještě probíhají. „Předložení a projednání se očekává v tomto volebním období,“ řekl jeho mluvčí Ondřej Macura.

Koalice se dohodla na předčasných důchodech pro náročné profese

Ekonomika

Obavy rozptylují i koaliční poslanci, kteří jsou členy komise pracující na návrhu. Podle Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) už jsou práce ve finiši. „Ministerstvo jej legislativně zpracovává a chceme ho ještě projednat se zaměstnavateli,“ řekl.

Poté by měl návrh jako poslanecký putovat do Sněmovny. „Předpokládám, že ho tam pošleme v lednu nebo v únoru. Pokud s tím bude opozice souhlasit, chtěli bychom ho projednat ve zrychleném řízení,“ řekl Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Záleží na zaměstnavatelích

Podle informací Novinek se zvažují dvě varianty. V obou se počítá s tím, že by zaměstnanci v rizikových kategoriích dostávali od zaměstnavatelů na své spoření na stáří několik procent své hrubé mzdy.

První pracuje se třemi pásmy. „Do nějakých dvou nebo tří směn odpracovaných v rizikovém povolání v měsíci by nebyl příspěvek žádný,“ řekl poslanec Viktor Vojtko (STAN). Často totiž lidé vykonávají v rizikovém prostředí jen část své práce, zbytek je méně rizikový.

Zhruba do nějakých osmi až deseti směn by příspěvek zaměstnavatelů činil tři procenta hrubé mzdy. Při nadpolovičním počtu směn v rizikovém prostředí by to byla čtyři procenta.

Druhá varianta počítá jen se dvěma pásmy, nulou a čtyřmi procenty. Záviset bude hodně na zaměstnavatelích. „Podle toho, co pro ně bude jednodušší, aby to nemuseli každý měsíc přepočítávat,“ upřesnil Navrátil.

Příspěvek se má týkat náročných profesí ve třetí skupině rizik, kdy jsou lidé vystaveni výrazné fyzické zátěži, chladu, teplu a vibracím.

Peníze by mohly jít jenom do doplňkového penzijního spoření, nikoliv do dlouhodobého investičního produktu (DIP), který jako státem podporované investice na stáří funguje od loňska. Je to hlavně z časových důvodů, protože by se pak muselo měnit více zákonů.

Opozice není návrhem nadšena. „Původně měli zaměstnavatelé platit v každém případě čtyři procenta. Projednání ve zrychleném řízení nedoporučím,“ řekl místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO).

Spokojeny nejsou ani odbory. Podle předsedy Odborového svazu Kovo Romana Ďurča je problém to, že by lidé pracující v náročné profesi jen zčásti nedostali vůbec nic.

PŘEHLEDNĚ: Co všechno mění důchodová reforma

Ekonomika

Výběr článků

Načítám