Hlavní obsah

Stanjura chce „překopat“ platy státních zaměstnanců

Opakovaně se brání tomu, aby se statisícům lidí pracujícím ve veřejné a státní správě výrazněji přidávalo do pevné, tabulkové složky platu. Více by je odměňoval jen podle odvedené práce. Nyní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) přišel s radikálnějším ideou, jak systém platů proměnit. Namísto jednotlivých tříd a stupňů odrážejících vzdělání a odpovědnost by měly být jen tři úrovně dané zkušenostmi.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS)

Článek

Zároveň ale Stanjura přiznává, že příslušný zákon se do voleb příští rok nestihne a návrh je teprve v zárodku.

„Připravujeme zákon, který po vzoru soukromé sféry významně zjednoduší systém odměňování ve státní správě,“ ohlásil Stanjura na sociální síti X.

Dále si posteskl, že dnes existuje tolik různých tříd, stupňů a příloh, až se v tom nikdo nevyzná, poněvadž výsledkem je několik stovek základních platů. Cílem je systém zjednodušit, zatraktivnit správu pro mladé a schopné pracovníky tím, že budou lépe finančně motivováni a odměňováni.

„Chceme mít na každé pozici dle zkušeností, schopností a kvality odváděné práce tři úrovně – junior, senior, expert. Bez ohledu na to, zda na daném místě pracovník sedí rok, nebo dvacet let,“ vysvětlil Stanjura.

Stanjura: Uděláme všechno pro to, aby u nás německé mzdy byly

Ekonomika

Podle ekonoma Filipa Pertolda z think-tanku IDEA by to mohlo pro některé zaměstnance ve veřejné správě pravděpodobně znamenat snížení platů. „Když se totiž nezmění rozpočet, ale změní se odměňování podle nových kritérií, která nejsou specializovaná, tak někomu musíte přidat a někomu ubrat,“ řekl Novinkám.

„Ale těžko se to komentuje, protože je to zatím příliš obecné vyjádření,“ dodal Pertold.

Ani ministerstvo práce a sociálních věcí, do jehož gesce tarifní tabulky spadají, o věci nic neví. „Nemáme žádné bližší informace,“ sdělil Jakub Augusta z tiskového oddělení.

„V tomto stadiu teprve probíhají diskuse na pracovní úrovni. Držíme se standardně zásady, že se nevyjadřujeme k probíhajícím jednáním,“ doplnil za Stanjurou řízené ministerstvo financí mluvčí Petr Habáň.

Stanjura v České televizi prohlásil, že o svém návrhu přesvědčil většinu členů vlády a že současný kabinet návrh pouze připraví, ale už jej nestihne schválit. „To, že se reálně nový zákon, který by vznikal v těchto týdnech, nestihne projednat, neznamená, že ten zákon nepřipravíme, aby byl k debatě,“ uvedl.

Odbory jsou proti

Se zvažovanou změnou nesouhlasí odbory. Stanjura podle nich ničí systém odměňování ve státní správě. „Odhání možné zaměstnance včetně těch stávajících,“ okomentoval to předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

O tom, že systém je nepřehledný, mluvil před časem i ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a dodal, že připravuje vlastní návrh. „Řeší se rozdělení platových tabulek i možné oslabení délky praxe ve výši výdělku,“ potvrdil koncem srpna.

Připouštěl poměrně rozsáhlou změnu, kterou ale nebude možné legislativně dokončit do konce volebního období. „Může mít několik variant. Bavíme se nejen o rozložení v platových třídách podle kvalifikace, ale i o systému stupňů podle délky praxe, jestli je to spravedlivé, férové, jestli seniorita není přežitá,“ řekl.

Tarify jsou ohodnocováni učitelé, jichž je nejvíc, lékaři a zdravotní sestry ve veřejných nemocnicích, zaměstnanci bezpečnostních sborů, úředníci na ministerstvech či pracovníci ve finanční správě a na katastrech.

Podle dat ministerstva práce dosahoval ve druhém pololetí průměrný hrubý plat ve veřejném sektoru 46 895 korun.

Platy ve veřejné sféře vzrostou o 1400 korun, dohodla vláda s odbory

Ekonomika

Výběr článků

Načítám