Článek
Například při vypovězení smlouvy u tříleté fixace hned po prvním roce by to u domácnosti s běžnou spotřebou elektřiny znamenalo doplatit dvě pětiny ze zbývajících plateb za dva roky. Při roční úhradě kolem 25 tisíc korun by tedy pokuta mohla dosáhnout asi dvaceti tisíc korun.
„U brzkého vypovězení tříletých smluv by to byly desítky tisíc korun,“ potvrdil Novinkám analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
Tak vysoké pokuty nebyly podle něj ukládány ani v předchozí praxi, strop pokut ale podle něj alespoň zamezí extrémním případům.
Provozovatele fotovoltaik čekají individuální kontroly
„V praxi se smluvní pokuty pohybovaly do deseti tisíc korun. Očekávám, že se někteří dodavatelé, přestože by se mohli odkazovat na příslušný paragraf, v rámci konkurenčního boje sami budou limitovat nižší částkou,“ doplnil Gavor.
Pokuty za předčasné odstoupení od smlouvy platí zákazníci i v současnosti, ale zatím si je ve smlouvách stanovili dodavatelé sami, energetický zákon je dosud neupravoval.
Energetický regulační úřad navrhoval podle mluvčího Michala Keborta sankci nižší, a to na úrovni kolem dvaceti procent. Poslanci nepřijali návrh Tomáše Müllera (STAN), který chtěl hodnotu 40 procent navrženou Hospodářským výborem Sněmovny snížit na nejvýše 30 procent.
Spotřebitel či podnikatel bude mít i nadále právo domáhat se u soudu snížení pokuty v souladu s ustanovením občanského zákoníku, pokud mu přijde nepřiměřená.
Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) již při projednávání návrhu poukazoval na to, že obchodníci musejí komodity nakupovat s předstihem a zbytek, který neprodají, zkoušejí prodat jinde. Pokud by se sankce snížila, rozpočítali by podle něj obchodníci náklady na všechny zákazníky. Vrchní ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla uvedl, že návrhy se pohybovaly mezi 20 a 40 procenty.
Sněmovna naopak schválila jiný návrh poslance Müllera, který ukládá další informační povinnosti výrobcům elektřiny, obchodníkům s elektřinou i dodavatelům plynu vůči zákazníkům.
Zákazníci by si tak mohli lépe porovnávat jednotlivé nabídky. Smluvní podmínky mají být bez dalších podmínek veřejně přístupné a měly by zahrnovat veškeré součásti smlouvy, které formuluje dodavatel. Dokumenty a informace mají být volně dostupné tak, aby je mohly analyzovat a porovnávat třeba spotřebitelské organizace nebo firmy, které takové nabídky porovnávají.
Novelu energetického zákona, která maximální pokuty stanoví, musí ještě projednat Senát a podepsat prezident Petr Pavel. V platnost by měla vstoupit příští rok.