Článek
Mezi roky 2020 a 2021 stoupla průměrná spotřeba o dva litry. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil ve své ročence Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle statistik se přitom výrazně liší spotřeba vody v regionech. Výrazně vyšší byla v hlavním městě Praze, kde loni v průměru činila 120 litrů denně. Naopak nejmenší byla ve Zlínském kraji, a to 81 litrů na osobu v domácnosti denně.
Sucho a home office
Spotřeba domácností setrvale roste už od roku 2013. „Jsou tam určitě dva fenomény, které k tomu přispívají. Jedním je horko a sucho. Protože léta 2015 až 2020, to byla nejsušší pětiletka za 500 let, a bylo určitě potřeba více vody na zalévání květin, zahrádek či na pití,“ řekl Právu mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek.
„Druhým fenoménem byly covidové uzávěry a více lidí pracujících z domova v letech 2020 a 2021,“ dodal.
Zastropujte nám ceny energií, jinak zdražíme vodné a stočné, hrozí vodohospodáři
Podle Hrábka se zjevně část spotřeby vody přenesla z firem do domácností. To potvrzuje ukazatel celkové spotřeby vody nejen v domácnostech rozpočtený na osobu. Loni činil 130 litrů, předloni 129 litrů, ale v předcovidovém roce 2019 dohromady 134 litrů.
I podle dalších analytiků byl za nárůstem spotřeby vody domácností home office a distanční školní výuka začátkem roku. Školy a školky loni kvůli covidu otevíraly až v květnu.
„Většinu pitné vody lidé spotřebovávají v domácnostech při mytí, splachování toalet či praní. Vzhledem k rostoucím cenám vodného a stočného lze očekávat, že se lidé budou snažit s vodou více šetřit,“ komentoval to ekonom BHS Štěpán Křeček.
Připustil ale také, že by někteří lidé mohli přestat nakupovat balené vody a raději budou pít levnější, kohoutkovou vodu, ačkoliv to zvýší spotřebu jen mírně.
Nezalévejte zahrady pitnou vodou
„Za velké plýtvání se dá označit situace, kdy lidé používají pitnou vodu na zalévání svých zahrad. V těchto případech je vhodné využívat dešťovou vodu. Velkou výhodu mají lidé vlastnící studny s pitnou vodou, které jim mohou ušetřit nemalé peníze,“ dodal Křeček.
Již loni si Češi za vodu připlatili v průměru kolem pěti procent, výraznější skok pak má přijít po Novém roce.
Zvýšení cen nebude plošné, ale bude se v jednotlivých lokalitách lišit. Například v Praze se zvýší ceny o necelou pětinu.
Zdražení již oznámily vodárenské firmy také například v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Pardubicích, Hradci Králové nebo Jihlavě, kde se cena zvedne ze 101 na 130 korun za kubík.