Článek
V meziročním porovnání spotřeba plynu klesla už jedenácté čtvrtletí v řadě. „V dalším snížení spotřeby zemního plynu hrály roli zejména vysoké venkovní teploty, které se v prvním čtvrtletí pohybovaly o 3,6 stupně nad dlouhodobým teplotním normálem. Po očištění od teplotních vlivů spotřeba plynu v prvním čtvrtletí naopak vzrostla, meziročně o půl procenta,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Venkovní teploty měly podle statistik ERÚ značný vliv i na měsíční průběh spotřeby zemního plynu. Zatímco v chladnějším lednu byla spotřeba o 17,9 procenta vyšší než loni, v teplejších měsících únoru a březnu se meziročně propadla o 17,8, respektive o 14,9 procenta.
S poklesem spotřeby se snížily i dodávky plynu do tuzemské plynárenské soustavy. V prvních třech čtvrtletích klesly o 20,7 procenta na 1,36 miliardy metrů krychlových. Ještě výrazněji se pak snížil vývoz plynu do zahraničí, který činil pouze 21 milionů metrů krychlových, a meziročně tak klesl o 95,3 procenta. To podle úřadu dokresluje propad objemu mezinárodní přepravy plynu přes české území.
V tuzemských zásobnících plynu bylo na konci prvního čtvrtletí přes dvě miliardy metrů krychlových plynu. Na konci zimy tak byly zásobníky podle úřadu naplněny na 57,5 procenta.
Spotřeba plynu v Česku klesala kvůli teplému počasí a úsporám odběratelů i po celý loňský rok. Celková loňská spotřeba tak byla loni nejnižší od roku 1992, když Češi spotřebovali 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně o 10,4 procenta méně.