Článek
"Asociace českých stavebních spořitelen považuje takové snížení za příliš razantní," uvádí se v jejím stanovisku.
Podle spořitelen návrh neodráží mimo jiné skutečnost, že dnešní maximum státní podpory nebylo od roku 1993 valorizováno a vlivem růstu cen je nyní její reálná hodnota poloviční. Asociace proto navrhuje změnit státní podporu na 18 % a zachovat současné maximum podpory 4500 korun. Státní podpora by tak mohla být získána z vkladů až do 25 000 korun ročně (dosud 18 000 korun ročně).
Zvýšení podpory by vkladatele více motivovalo
Podle Petra Kielara z Českomoravské stavební spořitelny by to motivovalo lidi k vyšším měsíčním vkladům a tudíž i k vyšším cílovým částkám, čímž by měli na řešení svých bytových potřeb k dispozici více peněz. "Když je teď optimální cílová částka okolo 240 000 korun, pak nově by mohla být okolo 400 000 korun," dodal Pavel Pektor z Wüstenrot stavební spořitelny.
Asociace dále nesouhlasí s návrhem MF, aby na smlouvy dětí do 15ti let nebyla vyplácena státní podpora. Podle ní je toto opatření diskriminační a omezuje například možnost rodičů začít včas spořit na bydlení svých potomků.
Počet úvěrů na bytové účely neustále roste. Jen loni stavební spořitelny poskytly celkem 131 000 úvěrů v objemu 22 miliard korun. Spořitelny nyní registrují již 5,2 miliónu platných smluv o stavebním spoření.