Článek
Fryč již dříve uvedl, že dotace „zcela rozvrátily polygrafický průmysl“, který se se v letech 1994 až 2004 „rozvíjel nesmírně dynamickým způsobem“.
Stížnost vyčítá České republice porušení pravidel pro státní podporu při realizaci Operačního programu Podnikání a inovace.
„Zároveň v této stížnosti Evropskou komisi vyzýváme, aby s Českou republikou zahájila řízení o vrácení tří miliard eur a zajistila vrácení všech přidělených dotací jejich příjemci,” napsal Libertariánský institut.
Dnes dopoledne jsme jménem Petra Fryče podali oficiální stížnost k Evropské komisi, ve které vytýkáme ČR porušení pravidel pro státní podporu při realizaci Operačního programu Podnikání a inovace. Zároveň v této stížnosti Evropskou komisi vyzýváme, aby s ČR zahájila řízení o vrácení tří miliard EUR a zajistila vrácení všech přidělených dotací jejich příjemci. O stížnosti bude do konce týdne informován Účetní dvůr EU, předseda Výboru pro regionální rozvoj Evropského parlamentu, šéfka Kontrolního výboru EP, Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad na ochranu hospodářské soutěže, Ministerstvo průmyslu a obchodu a další orgány.
Zároveň obesíláme s touto informací všechny české poslance Evropského parlamentu, poslance a senátory Parlamentu ČR, které zároveň vyzýváme, aby nám pomohli spustit proces, na jehož konci bude oficiální žaloba České republiky na Evropskou komisi o zrušení tzv. blokových výjimek. Ty jsou podle našich právních rozborů v rozporu se Smlouvou o fungování EU a umožňují nepřípustné a likvidační zásahy státu do hospodářské soutěže.
Držte nám palce.
Pokud považujete dotace ovlivňující podnikání nedotovaných subjektů za prasárnu, budeme rádi, pokud tuto zprávu budete sdílet! Děkujeme!
Posted by Libertariánský institut on 10. května, 14:29
„Všichni se tváří, že v EU žijeme v tržním hospodářství, přitom stát dotacemi rozhoduje o bytí, či nebytí prakticky každého hospodářského subjektu. K prosperitě už, bohužel, nevede tvrdá práce a schopnosti, ale možnost čerpat dotace,” komentoval stížnost ředitel Libertariánského institutu Roman Kríž.
„To by se mělo změnit, pokud EU nechce zkrachovat jako bývalý sovětský blok," dodal.
Rozdíl v cenách
Fryč v souvislosti s dumpingem hovoří o cenovém dumpingu. „Pokud jsem z každé vydělané koruny musel počítat třicet haléřů na splátky úvěrů, tak oni nemuseli. Než se rozjely dotační programy, ve férové soutěži s ostatními tiskárnami byly cenové rozdíly mezi třemi a pěti procenty,“ řekl Novinkám.
„Dotované tiskárny, které dostaly peníze darem, nebyly zatíženy splátkami, přišly s cenovým dumpingem. Tímto dumpingem odrovnaly nedotované tiskárny. Rozdíly v cenách najednou byly třicet procent,“ dodal Fryč.
Podle Fryče si navíc nové tiskárny nevydělají na nové stroje a nevytvářejí žádný kapitál. „Pokud skončí dotace, těmto podnikům dožije generace strojů a nové si nebudou mít z čeho koupit,“ domnívá se.
Fryč již dříve podal soukromoprávní žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). [celá zpráva]