Článek
Na pokyn krizového štábu firmy bylo ve středu zahájeno odstavování výrobního zařízení a ve čtvrtek ráno zůstávají v činnosti pouze závody vodního hospodářství a energetiky. Řeka stále stoupá, ale voda zatím zůstává v korytě a areál je suchý, řekl ve čtvrtek ráno mluvčí firmy Jan Martínek.
"Ve čtvrtek ráno již zůstávají v činnosti pouze závody vodního hospodářství a energetiky, které budou odstaveny až ve chvíli akutního ohrožení závodu stoupající vodou. Tento úsek závodu totiž poskytuje energii na svícení, zajištění provozu bezpečnostních systémů a umožňuje, aby byla dále v provozu čistírna odpadních vod, která čistí vody i pro město," řekl Martínek.
Podle odhadů bude zastavení výroby stát Spolanu 3,5 miliónu korun denně. Zasedání krizového štábu firmy ve středu navštívil i ministr průmyslu Milan Urban (ČSSD). Vše je podle mluvčího připraveno tak, aby v případě kritického zvýšení hladiny řeky byla již Spolana mimo provoz.
Povodňová komise podniku v úterý nařídila na potřebná místa rozvézt pytle s pískem. Firma také nechala dokoupit potřebný pomocný materiál jako například pěnu pro ochranu elektrických spojů a vysoké gumové holínky pro práci ve vodě. Postupně nechala vyčerpat jímky se zaolejovanými vodami a odstěhovat zařízení ze sklepních prostor do vyšších pater budov. Sklad chloru je již delší dobu zabezpečen tak, aby nehrozil únik chemikálie do okolí.
Spolana v roce 2002 situaci nezvládla
V roce 2002 zasáhly velkou část podniku ničivé povodně. Jejich následkem byly desítky tun jedovatých látek vyplavených do vody či uniklých do ovzduší. Vedení Spolany muselo po povodních opakovaně čelit kritice vedení i obyvatel okolních obcí a měst i médií, že informovalo o rozsahu povodní i jejích následcích nepřesně a se zpožděním.