Článek
Pokud totiž bude na běžném účtu s v podstatě téměř nulovým úročením ležet deset let při průměrné dvouprocentní roční inflaci sto tisíc korun, budou mít v jejich závěru reálnou hodnotu 82 tisíc. Tedy ve srovnání se situací před deseti roky.
Za posledních deset let pak podle Martin Pleštila ze společnosti Broker Trust, který data propočetl, byla průměrná roční inflace čtyři procenta. Během této doby klesla reálná kupní síla sta tisíc Kč zhruba na úroveň, kterou na jejich začátku mělo 67 a půl tisíce korun.
„Inflace se do hodnoty úspor při roční průměrné čtyřprocentní inflaci opravdu zakousne a za deset let přijdeme o třetinu z jejich hodnoty,“ řekl.
Inflace se přiblížila třem procentům, máslo meziročně zdražilo o více než 40 procent
I při současné poměrně nízké míře inflace je tedy dobré si své úspory zabezpečit lépe než na běžných účtech nebo doma v kredenci. Nyní to stále ještě lze uskutečnit za pomoci spořicích účtů nebo na termínovaných vkladech, kdy se stále dá dostat ke čtyřem procentům. Tedy výše, než v současnosti činí už zmíněná inflace.
Podobná situace je ale spíše výjimečná a dá se očekávat, že úroky na spořicích účtech půjdou níže. „Úročení na nich setrvale klesá, což bude pravděpodobně pokračovat i v nejbližší době. Důvodem je uvolňování měnové politiky České národní banky,“ řekl Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.
Lidé, kteří tak chtějí své peníze zabezpečit nad úrovní inflace, mají několik možností, kam je uložit. „Lze využít investování do podílových fondů, zajištěných podílových fondů, investičních certifikátů či jiných investičních instrumentů. Ovšem s každou investicí je spjata určitá míra rizika,“ konstatovala Lucie Leixnerová z Moneta Money Bank.
Větší výnosy, ale s rizikem
Je tedy nutné počítat s tím, že na rozdíl od spořicích účtů podléhá hodnota úspor na většině dalších investičních produktů výkyvům trhů a může klesat.
Podle Pleštila jsou i tak pro začínající investory vhodným řešením třeba už zmíněné podílové fondy, kde si podle nastavené strategie investici vhodně rozloží do mixu například dluhopisů a akcií. „Pokud se budeme bavit o úsporách, o kterých víte, že je budete potřebovat za nějakých deset let, tak si můžete zvolit i dynamičtější fondy zaměřené více na akcie,“ řekl.
Takový fond podle něj může při zcela střízlivém odhadu zhodnocovat v průměru o pět a více procent nad inflaci za rok. Jak by se v takovém příkladu dařilo vloženým sto tisícům? Pokud se počítá s dvouprocentní inflací a ročním zhodnocení sedm procent, bude mít člověk za deset let na účtu 197 tisíc korun.
„V nominální hodnotě se za deset let vložené úspory takřka zdvojnásobily. Nesmíme samozřejmě zapomenout na inflaci, kvůli které reálná hodnota úspor není tak velká, ale stále je to velmi slušných 161 tisíc. A je to pořád dvojnásobná hodnota, kterou by za tu dobu měly peníze uložené bez jakéhokoliv zhodnocení,“ dodal Pleštil.