Článek
V tuto chvíli registr obsahuje více než 150 000 záznamů o úvěrových, leasingových či splátkových kontraktech od osmi nejvýznamnějších leasingových a splátkových společností," uvedlo ve zprávě sdružení CCB - Czech Credit Bureau, které databázi provozuje.
Firmy, které sdružení založily, začaly souhlasy klientů sbírat na začátku roku. Ředitel CCB Petr Kučera tvrdí, že registr především zamezí tomu, aby si lidé, kteří úvěry nesplácejí, brali další. "Mělo by se stát brzdou na cestě do bludného kruhu splácení úvěru úvěrem, do kterého se dostává stále více Čechů," dodal.
Zúčastněné firmy tvrdí, že klienti se zařazení do registru nebrání. Jsou v něm uvedeny i údaje, které jim mohou prospět, například jak často a v jaké výši si úvěry berou. Podle jednatele ŠkoFinu Ivana Smutného bude možné například nasadit cenu podle bonity klienta. Pozitivní údaje z registrů mohou také zrychlit proces při posuzování žádosti klienta.
Registry se propojí příští rok
CCB již tři roky provozuje bankovní registr, který poskytuje bankám údaje o spolehlivosti klientů při splácení bankovních půjček. Loni vyřídil 800 tisíc dotazů.
Na konci tohoto, nebo na začátku příštího roku by se registry měly propojit. Splátkové firmy by tak mohly čerpat údaje o tom, jak klienti splácejí úvěry v bankách a naopak nesplácená pračka by mohla znamenat stop pro úvěr v bance. K propojení registrů musí dát souhlas Úřad na ochranu osobních údajů.
Podobný typ registru provozuje i sdružení Solus. Ten shromažďuje pouze seznamy neplatičů, i on loni vyřídil asi 840 tisíc dotazů.
Lidem, kteří úvěry nesplácejí, hrozí často exekuce majetku. Nejčastěji se s nesplácením nebo zpožděním plateb potýkají právě splátkové firmy, ještě častěji však společnosti, které poskytují lidem peníze v hotovosti za vyšší úrok. Například se splácením hypoték Češi výraznější problémy nemají.