Článek
Návrh na přesun země do greenwichského časového pásma oznámila ministryně Báñezová minulý týden v parlamentu. [celá zpráva]
Ministryně si od návrhu slibuje zvýšení pracovní produktivity a odbourání zvyku si v práci zdřímnout při takzvané siestě.
O změně časového pásma se ve Španělsku diskutovalo léta. Problém je, že nevhodně zvolené časové pásmo vede k tomu, že pracující Španělé vstávají za tmy, po poledni si zdřímnou při siestě a večeří velmi pozdě večer. Do postele se tak dostanou často dlouho po půlnoci, což znamená méně spánku a nižší produktivitu, upozorňuje CNN Money.
Španělsko se snaží rozhýbat pracovní trh
Vládní zpráva z roku 2013 potvrdila, že současný stav lidem ve večerních hodinách nedopřává dostatek času stráveného s rodinami. I to je důvod, proč Báñezová navrhuje, aby si Španělé natrvalo přeřídili hodinky o hodinu dozadu na greenwichský čas.
Návrh je součástí širšího balíčku opatření, jejichž cílem je rozhýbat španělský pracovní trh. Nezaměstnanost ve Španělsku činí 19 procent a je tak druhá nejvyšší po Řecku. I tak si v tomto parametru země polepšila – v roce 2013 nezaměstnanost překročila 25 procent. Mezitím v zemi vzniklo jeden a půl miliónu nových pracovních míst.
Mezinárodní měnový fond (MMF) však Španěly varoval, aby neusnuli na vavřínech. Pokud chtějí dosáhnout opravdového růstu, čeká je podle MMF ještě hodně práce. Pro rok 2017 fond ve Španělsku předpovídá „slabý růst produktivity a vysokou strukturální nezaměstnanost“.
Změna po 76 letech
Většina Pyrenejského poloostrova leží západně od nultého poledníku, přesto Španělsko na rozdíl od sousedního Portugalska neleží v greenwichském časovém pásmu, nýbrž sdílí stejné pásmo jako třeba Praha či Budapešť, kterou od Madridu dělí 2000 kilometrů.
Španělsko do greenwichského pásma spadalo do roku 1940, kdy diktátor Francisco Franco rozhodl o změně.