Hlavní obsah

Soukup chce po TV Barrandov přes sto milionů

Insolvenční řízení proti společnosti Barrandov Televizní Studio, která provozuje TV Barrandov, je v plném proudu. Její bývalý majitel Jaromír Soukup do ní sám za sebe, jako fyzická osoba, přihlásil pohledávky za 144,6 milionu korun. Insolvenční správce David Jánošík ale polovinu této částky zpochybnil.

Foto: Michaela Feuereislová, Novinky

Jaromír Soukup

Článek

Peníze si Soukup nárokuje například za moderování televizních pořadů, za půjčky svým firmám nebo za úroky z nich. Například za moderování chce za letošní květen téměř 622 tisíc korun, za červen pak přes 607 tisíc.

Za úroky z půjček své společnosti z let 2016 až 2018 pak požaduje téměř 38,4 milionu korun. V další pohledávce se za podobné úvěry z let 2018–2022 dožaduje přes 8,8 milionu. Za půjčky z let 2022 a 2023 chce téměř 76 milionů.

Ne se všemi pohledávkami ale u insolvenčního správce uspěl. Ten řadu z nich zpochybnil. Například na zmíněné honoráře za moderování v květnu a červnu totiž podle Jánošíka neexistuje ani smlouva ani doklad o provedeném plnění.

Věřitelé TV Barrandov přihlásili pohledávky za 1,9 miliardy

Ekonomika

Insolvenční správce zpochybnil i proplacením pohledávek za úroky z půjček. „Důvodem popření je porušení zákonných povinností o střetu zájmů, v důsledku kterého je smlouva o zápůjčce neplatná a nárok na smluvní úrok proto nevznikl,“ uvedl v dokumentech v insolvenčním rejstříku.

I tak si ale Soukup podle Jánošíka může jako fyzická osoba nárokovat více než 70,6 milionu korun. Bývalý majitel TV Barrandov přitom požaduje další desítky milionů i prostřednictvím svých firem. Ale ani u některých těchto pohledávek Soukup zčásti u Jánošíka neuspěl.

Rozhodne přezkumné řízení

Věřitelé společnosti Barrandov Televizní studio, která provozuje televizi Barrandov, přihlásili pohledávky za zhruba 1,89 miliardy korun. Začátkem prosince půjdou do přezkumného řízení. Podle Jánošíka jsou v pořádku pohledávky za takřka 1,17 miliardy.

I to je poměrně vysoká částka. Novinky oslovily Soukupa s dotazem, co stojí za špatnou situací společnosti a nakolik se na ní podílely honoráře za jeho vystoupení či úroky za úvěry, jež si účtoval. Ale neodpověděl.

Podle současného majitele společnosti Jana Čermáka je ovšem v pořádku, že Soukup do insolvence své pohledávky přihlásil.

„Pohledávky samotných majitelů, kteří často pro svou společnost i pracovali, nejsou v insolvencích ničím výjimečným. Jejich přípustností se zabývá prioritně ze zákona insolvenční správce, včetně využití plného účetnictví firmy,“ řekl Novinkám.

S tím souhlasí i Arthur Braun z advokátní kanceláře z bpv Braun Partners. „Není neobvyklé, že se bývalý majitel přihlašuje s pohledávkami do insolvenčního řízení. Často tak činí za účelem odepsání faktur z účetnictví, čímž může získat zpět odvedenou daň z přidané hodnoty a případně i korporátní daň,“ sdělil.

Vždy ale zůstává na insolvenčním správci a věřitelích, aby pohledávky přezkoumali a rozhodli, zda je přijmou. „Pokud by přihlašující osoba přihlásila pohledávku, která je po přezkoumání zjištěna z méně než poloviny, nebude se k ní přihlížet ani ve zbylém rozsahu,“ dodal Braun.

Podle Čermáka je nyní pro nezajištěné věřitele v reorganizačním plánu poměr výplaty dvě procenta. Za jeden milion tedy dostanou jen 20 tisíc korun.

Soukup s Čermákem v problémech: Jejich Médea je v úpadku

Ekonomika

Výběr článků

Načítám