Článek
Podle státního zástupce Tenzer využil vliv na radnici Prahy 1 pro zajištění pronájmu ploch. Obvodní soud pro Prahu 1 minulý rok rozhodl ve prospěch obžalovaných, státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.
Případ se týká pronájmu tzv. citylightů ve vestibulu metra Staroměstská, které od radnice Prahy 1 získala JCDecaux. Obžaloba tvrdila, že Valenta firmu na základě svých kontaktů na radnici zvýhodnil a získal za to 200 000 korun vykázaných jako odměna za konzultační činnosti. V předmětné době byl členem majetkové komise městské části, v minulosti působil jako její místostarosta.
Soud zprostil obžaloby pražského politika, který měl zvýhodnit JCDecaux
Státní zástupce Jan Lelek požadoval pro Valentu dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest, pro Tenzera šestiměsíční až roční podmínku a povinnost zaplatit státu 200 000 korun. Pro firmu chtěl vedle peněžitého trestu 250 000 korun rovněž dvouletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Při líčení argumentoval mimo jiné i odposlechy zaznamenávajícími rozhovory mezi Valentou a Tenzerem.
Podle soudkyně prvoinstančního soudu Dany Šindelářové se obžalovaní nemohli dopustit trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, protože pronájem tzv. citylightů neměl formu veřejné soutěže. „V rovině trestněprávní je zcela jasno. V rovině morální si však obžalovaní musí udělat jasno sami,” uvedla při rozsudku v červnu loňského roku.
Tenzerovo jméno se předloni objevilo v médiích v souvislosti s tehdejší předsedkyní pražského zastupitelského klubu Pirátů Michaelou Krausovou, která se s manažerem scházela.
Krausová už nevede Piráty v pražském zastupitelstvu
Šlo podle ní o osobní schůzky, na funkci šéfky klubu nicméně i tak rezignovala s odůvodněním, že o nich měla lépe informovat. Tenzer také v roce 2018 kandidoval na kandidátce Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL do zastupitelstva Vinoře.
Jméno Valenty se v médiích objevilo i v minulosti, na posledním jednání zastupitelstva Prahy 1 například opoziční zastupitel David Bodeček (Piráti) zpochybnil poradenské smlouvy, které měl uzavřené s radnicí městské části. Policie jej v minulosti řešila i v souvislosti s privatizací bytů.
JCDecaux má v Praze dvě velké smlouvy. První, s magistrátem je na provoz přístřešků pro MHD a dalšího mobiliáře, na kterém francouzská firma výměnou za údržbu a hrazení nájmu městu může provozovat reklamu. Tato smlouva letos na konci června skončí, město ji neplánuje prodloužit a přístřešky vlastněné firmou nahradí vlastními.
Z Prahy začnou mizet reklamní plochy JCDecaux, potrvá to dva roky
Druhá smlouva je s dopravním podnikem a týká se provozu reklamy v MHD. Tu předloni zatím nepravomocně zrušil soud, firma se odvolala a následně kvůli tomu také zahájila s ČR mezinárodní arbitráž.