Článek
VHM dluží podle insolvenčního návrhu, který podala sama firma, téměř tři miliardy korun. Má více než 300 věřitelů.
Součástí reorganizačního plánu je věřiteli schválený vstup strategického investora. Jde o společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, která získá většinový podíl. Zbrojař Strnad vlastní také výrobce nákladních aut Tatra a Avia.
„Věřitelé, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, se vyzývají, aby tak učinili ve lhůtě dvou měsíců ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku,” uvedl soudce David Stošek v rozhodnutí. Zároveň na 14. června svolal přezkumné jednání a o den později se sejdou věřitelé.
Podle insolvenčního návrhu činí dluhy VHM 2,996 miliardy Kč. Své závazky není firma schopna plnit kvůli nedostatku likvidních prostředků. Firma v návrhu uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství.
Stávková pohotovost
Zároveň s návrhem na insolvenci VHM požádaly o schválení takzvané předbalené reorganizace a odeslaly soudu reorganizační plán, který schválila většina zajištěných i nezajištěných věřitelů firmy. Hlavním bodem reorganizace VHM je právě vstup investora, který by reorganizaci financoval a také zajistil peníze na výrobu.
Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají téměř 1000 zaměstnanců. Od poloviny ledna tam platí dohoda vedení podniku s odbory, že někteří zaměstnanci můžou zůstávat doma s 80 procenty náhrady mzdy. Týká se to 800 lidí. K uzavření dohody, která má platit do konce března, firmu vedl nedostatek provozního kapitálu.
Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti. Hlavním důvodem pro její vyhlášení bylo opožděné vyplácení mezd. Od té doby už zaměstnanci dostávali výplaty včas, odbory ale s odvoláním stávkové pohotovosti čekají na další vývoj ve firmě a právě zajištění financování.
Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, celkem mají asi 3000 zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.