Článek
Sony podle agentury pracuje s dalším investorem na transakci, která by byla největším prodejem svého druhu a zahrnovala by merchandising a další obchodní příležitosti. Rozhovory s členy skupiny pokračují, ale zatím není jisté, zda vyústí v dohodu.
Brian May, Roger Taylor, John Deacon a pozůstalost Freddieho Mercuryho jsou rovnocennými akcionáři ve společnosti Queen Productions Ltd, která ve fiskálním roce od září 2021 do září 2022 vykázala tržby ve výši 52 milionů dolarů (téměř 1,2 miliardy Kč).
Prodeje hudebních katalogů, tedy souborů písní slavných umělců, zažívají v posledních letech velký boom. Nabízená miliarda dolarů je však rekordní.
Jean-Michel Jarre a Brian May na jednom pódiu v Bratislavě
Investice v řádu miliard dolarů přilákaly i specializované investiční fondy a soukromé kapitálové společnosti, jako jsou KKR a Blackstone, které o ně soutěží s tradičními hudebními společnostmi, upozornil Guardian.
Soubory písní slavných umělců jsou považovány za atraktivní investici, protože jejich hity lze používat po desetiletí ve filmech, hrát v rádiu nebo v reklamách za tučné honoráře pro vlastníky práv.
Společnost Sony už v roce 2021 odkoupila za odhadovaných 500 milionů dolarů (11,5 miliardy korun) diskografii Bruce Springsteena.
Z dalších hvězd uzavřeli smlouvy na prodej práv ke svým písním za stovky milionů dolarů třeba Neil Young nebo Bob Dylan. Předloni společnost Warner Music koupila soubor skladeb Davida Bowieho za zhruba 250 milionů dolarů (5,75 miliardy korun).
Letos společnost Sony získala také padesátiprocentní podíl v hudebním katalogu Michaela Jacksona z pozůstalosti zesnulého zpěváka za nejméně 600 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).