Hlavní obsah

Solárníci proti vládě. Osekání podpor považují za protiprávní

Stát chce v příštích letech ušetřit až desítky miliard korun ročně omezením podpory obnovitelných zdrojů. Dosáhnout toho chce i individuální kontrolou provozovatelů fotovoltaik uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 a nevyplácením podpory v hodinách, kdy jsou na trhu záporné ceny elektřiny. Podle Solární asociace ale jde o retroaktivní opatření, jež je v rozporu s legislativou, takže státu hrozí žaloby a mezinárodní arbitráže.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Změny navrhuje ministerstvo financí přílepkem novely energetického zákona, takzvaného Lex OZE III. Návrh tedy neprošel standardním připomínkovým řízením. Aktuálně ho projednává Sněmovna.

Rozpočet na příští rok počítá se státním příspěvkem ve výši 8,5 miliardy korun, když to běžně bývají desítky miliard.

Asociace se brání, že změna z hlediska evropské legislativy porušuje směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů. „Podle něj stát nesmí revidováním podmínek podpory ohrožovat ekonomickou životaschopnost podporovaných projektů, pokud byla tato podpora ze strany Evropské unie prohlášena za přiměřenou,“ ohradila se Solární asociace.

Likvidace. Tak firmy hodnotí Stanjurovo rozhodnutí dát na fotovoltaiky příští rok jen 8,5 miliardy

Ekonomika

Soudní spory lze podle ní očekávat také v důsledku retroaktivity navrhovaných opatření.

„Česko na začátku roku již v jednom arbitrážním řízení týkající se solárního sektoru prohrálo. Řízení ohledně solární daně skončilo rozhodnutím, že je Česká republika povinna žalobcům nahradit škodu, kterou opatření způsobilo,“ upozornil Pavel Doucha, partner kanceláře Doucha Šikola advokáti.

„Toto rozhodnutí bude v budoucích sporech sloužit jako návod, podle kterého budou postupovat další zahraniční investoři,“ dodal.

Žalob se nebojíme, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo financí ale tvrdí, že navrhované kroky v rozporu s právem nejsou a žalob nebo arbitráží se neobává.

„Dle názoru ministerstev financí i průmyslu a obchodu dbají navržené nástroje na to, aby byla zachována legitimní očekávání na trhu působících subjektů a nachystaná opatření jsou plně v souladu jak s českou, tak evropskou legislativou,“ řekl Novinkám za resort Ondřej Macura.

Doplnil, že smyslem navržených opatření je snížit celkový objem peněz na dotace obnovitelných zdrojů tím, že bude stát důkladně a důsledně v souladu s právem EU kontrolovat prostředky, které vyplácí formou dotací na fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a jejichž výkon je vyšší než 30 kilowatthodin.

„Jde zejména o konkrétní řešení problému překompenzace čerpání dotací majitelů některých zapojených solárních zdrojů ve výše zmíněném období, která zde fungovala mnoho let. Díky navrženým opatřením by tak stát mohl lépe hospodařit s penězi daňových poplatníků,“ dodal Macura.

Návrhy podle Asociace míří na skoro tři tisíce elektráren od zmíněné velikosti. Opatření tedy mají dopadnout i na malé a střední podniky nebo veřejné instituce, které v letech 2009 a 2010 instalovaly menší fotovoltaiky na střechách.

Podle zdroje Novinek, který provozuje fotovoltaické elektrárny a nepřál si být jmenován, vedou kroky vlády k likvidaci sektoru obnovitelných zdrojů energie a dopadnou na tisíce firem, obcí, škol, zemědělců a dalších výrobců zelené energie.

„Jde o čistý populismus před volbami, který nenávratně poškodí české investorské prostředí a důvěru podnikatelů ve stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) tvrdí, že je vše v souladu s právem. Návrhy však vkládá pokoutně jako přílepky do nesouvisející novely. Jde o retroaktivní návrhy, které jsou v rozporu jak s českým, tak evropským právem,“ řekl Novinkám zdroj.

Tikající bomba v rozpočtu. Chybějící miliardy na soláry mohou spustit vlnu žalob

Ekonomika

Propad obratu o desítky procent

Navrhované zastavení vyplácení podpory v době, kdy jsou na trhu záporné ceny, by podle Solární asociace znamenalo ztrátu obratu ve výši 20 až 30 procent ročně.

Podle výkonného ředitele asociace Jana Krčmáře resort průmyslu a obchodu tvrdí, že tímto krokem vychází vstříc evropské legislativě, která zavádění tržních principů do mechanismů podpory obnovitelných zdrojů vyžaduje.

„Opomíjí ovšem fakt, že tyto evropské předpisy zároveň dodávají, že tato konkrétní opatření nemají být aplikována retroaktivně na již existující zdroje, které by se na tyto změny musely připravit již ve fázi developmentu,“ sdělil Novinkám Krčmář.

Zastavení vyplácení podpory není podle něj pro již fungující zdroje energie zaváděno nikde v Evropě. „Také v sousedním Německu se změna aplikuje pouze na nově chystané zdroje, které se na změny mohou adaptovat. U nových zdrojů se s tím dopředu počítá a volí se naprosto jiná technologie, konstrukce, často i pozemky. Proto to také žádná další země logicky nezavádí pro stávající zdroje,“ doplnil.

V insolvenci je další solární firma, může jich přibývat

Ekonomika

Výběr článků

Načítám