Hlavní obsah

Sójové párky i houbové řízky nakonec zůstanou. Výborný si to rozmyslel

4:45
4:45

Poslechněte si tento článek

Stačilo pár týdnů a všechno je jinak. Veganský burger, houbový řízek, sójový párek a podobné názvy pro alternativy k masu budou smět nést dosavadní označení. Ministerstvo zemědělství v čele s lidoveckým šéfem Markem Výborným si změnu vyhlášky a utužení pravidel po kritice rozmyslelo. Zástupcům masného průmyslu se to ovšem nelíbí.

Foto: ČTK

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL)

Článek

„Nechceme lidem kecat do života,“ oznámil ve středu na sociální síti X Výborný. „Seznam chráněných názvů masných produktů nebudeme v rámci vyhlášky nijak rozšiřovat, ať už jde o párek, řízek, nebo karbanátek,“ podotkl.

Podle něj jsou nynější pravidla dostatečná a lidé sami poznají, že sójový párek je ze sóji, a ne z masa. „Věřím, že zákazník je svéprávný a ví, co kupuje. Opravdu nemám ambici lidi vychovávat,“ sdělil ministr.

„Současně věřím výrobcům, že budou férově své produkty označovat tak, aby každý zákazník jasně věděl, co kupuje,“ konstatoval.

Výborný už několik dnů nazpět tvrdil, že mu jde o zachování zdravého rozumu. Ještě začátkem prosince se ale k návrhům svých úředníků vyjadřoval poněkud jinak a omezení u využívání masných názvů vítal.

„Nové vyhlášky by díky přesnějšímu označování výrobků měly pomoci spotřebitelům, aby se snáze orientovali ve velkém množství výrobků, které jsou na trhu,“ uváděl v tiskové zprávě.

Novela vyhlášky, se kterou ministerstvo přišlo, měla mimo jiné jasně definovat, jak mají vypadat potraviny jako burger, klobása, párek, řízek, karbanátek a další. Společným jmenovatelem těchto definic byl obsah masa. Používat názvy pro rostlinné výrobky by tak už podle původního znění nebylo možné.

Resort argumentoval, že může docházet k matení, či dokonce klamání spotřebitele – někteří z nich by mohli zaměnit živočišné a rostlinné produkty.

Vyhláška měla reagovat i na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který řešil spor francouzských zpracovatelů masa a výrobců rostlinných alternativ. Ten se týkal užívání názvů jako veganská klobása. Soud potvrdil, že členské státy mohou přizpůsobit legislativu svým potřebám, pokud tím zajistí transparentnost a lepší informovanost spotřebitelů.

Kritika zněla i z Úřadu vlády

Pak se ale na ministerstvo vyvalila kritika. Část spotřebitelů měla pocit, že z nich někdo dělá hlupáky a úřad řeší nicotnosti. Výrobci a podporovatelé rostlinné stravy zase protestovali, že je to znevýhodní na zahraničním trhu a spotřebitelé teprve budou zmatení, až se názvy změní.

Z ankety Novinek, které se zúčastnilo přes 25 tisíc čtenářů, vyplynulo, že bezmála 92 procent z nich názvy jako karbanátek, hamburger či párek u rostlinných výrobků za matoucí nepovažuje.

Navrhovaný zákaz zažitých názvů se nelíbil ani Úřadu vlády, Hospodářské komoře či Svazu obchodu a cestovního ruchu.

„Návrh vyhlášky napsali producenti masných výrobků sobě na míru a úředníci ministerstva zemědělství jejich návrh převzali, aniž by zkontrolovali alespoň soulad s evropskou legislativou. Je dobře, že v Česku máme efektivní systém připomínkového řízení, kde se dají uplatnit zásadní komentáře a vyhnout se zbytečným chybám,“ sdělil Novinkám předseda svazu Tomáš Prouza.

Zvítězili aktivisté, tvrdí tradiční výrobci

Chráněné názvy naopak podporují hlavně zpracovatelé masa a tradiční potravináři a zemědělci.

„Jsme velmi zklamáni přístupem ministra Výborného. Bohužel se zdá, že o postoji ministerstva rozhoduje počet zaslaných aktivistických e-mailů, nikoliv postoj zemědělského a potravinářského sektoru,“ prohlásil mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Zklamaná je i Agrární komora. „Ministr zemědělství podlehl tlaku výrobců rostlinných alternativ a aktivistů jdoucích proti živočišné výrobě. Upřednostnil tak zájmy mnohdy zahraničních potravinářských gigantů před potřebami sektoru, který sám vede,“ sdělila mluvčí Barbora Pánková.

Podle ní se komora o ministrově rozhodnutí dozvěděla až ze sociálních sítí. „Můžeme se tedy jen dohadovat, co ho vedlo k této náhlé změně názoru,“ dodala.

Vyhláška by měla začít platit od července.

Výběr článků

Načítám