Hlavní obsah

Sobotka chce zvýšit dědickou daň

Novinky, Vladimír Čechlovský
PRAHA

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce od července příštího roku nad rámec koaliční dohody zvýšit některým dědicům na dvojnásobek daň. Má se to týkat dědiců zařazených do druhé a třetí příbuzenské skupiny. Ministr to navrhuje vládě v upřesněné koncepci reformy veřejných financí.

Foto: Michaela Poláková

Loňský tým juniorek Havlíčkova Brodu

Článek

Do druhé skupiny dědiců patří například sourozenci zemřelého, synovci, neteře, zeťové a snachy, druhové a družky a jiné osoby, které pečovaly o zemřelého a společnou domácnost, strýcové a tety. Ve třetí skupině jsou nejvzdálenější příbuzní a právnické osoby.

Nejbližší příbuzní nadále osvobozeni

Nejbližší příbuzní zařazení v první skupině, jako jsou manžel zemřelého, děti, vnuci, pravnuci, rodiče a prarodiče, dnes dědickou daň neplatí. To má zůstat beze změny.

Dnešní sazby pro dědice ve druhé skupině činí 1,5 až 6 procent z ceny dědictví a nově by se zvýšily na 3 až 12 procent. Pokud by třeba někdo po svém bratrovi zdědil dům za milión korun, místo 15 000 korun by zaplatil státu 30 000 korun. Při pětimiliónovém dědictví by místo 92 500 korun uhradil 185 000 korun.

Skupiny dědiců
Prvnínejbližší příbuzní zemřelého, manžel/ka, děti, vnuci, pravnuci, rodiče a prarodiče
Druhásourozenci, synovci, neteře, zeťové a snachy, druhové a družky a jiné osoby, které pečovaly o zemřelého a společnou domácnost, strýcové a tety
Třetínejvzdálenější příbuzní a právnické osoby

U třetí dědické skupiny je nynější sazba 3,5 až 20 procent podle hodnoty dědictví. Nově by činila 7 až 40 procent. "K přehodnocení principů zdanění dědickou daní dojde vzhledem k tomu, že od poloviny příštího roku přistupujeme ke snížení sazby jiné majetkové daně, a to daně z převodu nemovitostí z pěti na tři procenta," potvrdila ve středu Právu náměstkyně ministra financí pro daně Yvona Legierská.

Podle jejích slov je dnes sazba dědické daně ve druhé a třetí skupině osob jen poloviční ve srovnání s darovací daní, takže by se sazby obou daní tímto vyrovnaly.

Partneři překvapeni

Koaliční partneři jsou ale Sobotkovým návrhem překvapeni. "Těžko lze dělat takovéto jednostranné kroky," řekl Právu předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Lidovci a unionisté se totiž při nedávných koaličních jednáních ostře postavili proti záměru soc. dem. znovu zavést dědickou daň pro nejbližší příbuzné a považovali tak celou záležitost za uzavřenou. Přesto jsou zřejmě přístupni revizi dohody.

 "Jsem ochoten jednat i nad rámec dosavadní dohody, když jiná sazba bude na oplátku snížena," uvedl Kalousek. ODS bude ve Sněmovně jednoznačně proti zvýšení dědické daně. Tato strana totiž nedávno ve Sněmovně navrhla zcela zrušit dědickou i darovací daň. ODS to mimo jiné zdůvodnila tím, že "daň dědická působí proti vytváření a udržování majetkových hodnot." Její návrh však byl v prvním čtení zamítnut.

Kolik by činila dědická daň (v Kč)
:. II. skupina dědiců, například u sourozenců
DědictvíDaň dnesOd 1. 7. 2004
1 000 00015 00030 000*
2 000 00032 50065 000*
5 000 00092 500185 000*
10 000 000232 500465 000*
*tolik už dnes činí daň darovací ve II. skupině osob

Zrušení dědické daně pro nejbližší příbuzné prosadila pravice v roce 1998. Poslance ODS, ODA, KDU-ČSL a Unie svobody tehdy podpořili i republikáni, proti byla sociální demokracie a komunisté. Dědickou daň mezi nejbližšími příbuznými přitom uplatňují téměř ve všech evropských zemích. "V anglosaském světě je právě dědická daň velmi vysoká, běžně až okolo 40 procent," potvrdil nedávno Právu prezident Komory daňových poradců Jiří Nekovář.

Související témata:

Související články

Sobotka: euro v Česku od roku 2009

Termín přijetí eura v České republice bude záležet především na reformě veřejných financí, shodli se účastníci konference Hospodářství 2003.

Výběr článků

Načítám