Hlavní obsah

Snížením podpory obnovitelných zdrojů přijde stát o 141 miliard, upozornila Deloitte

Vládou navrhované snížení dotací pro obnovitelné zdroje energie, zejména fotovoltaiky, se státu nevyplatí. Tvrdí to studie poradenské společnosti Deloitte, kterou zveřejnila Solární asociace. Podle té by vládní krok do roku 2030 ochudil příjmy veřejných rozpočtů o 141 miliard korun. Navíc by hrozilo zrušení až dvou gigawattů stávajících fotovoltaik a byla by ohrožena výstavba nových.

Foto: Zero living s.r.o.

Ilustrační foto

Článek

„Polovina peněz do podpory obnovitelných zdrojů se do veřejných rozpočtů vrací přes daně provozovatelů, daně bank, odvody za zaměstnance, solární daň nebo formou příspěvků měst a obcím, které chodí obcím, kde jsou solární elektrárny. Velký počet elektráren mají školy, školky, města a obce. Pokud firmy nebudou fungovat, stát by o to přišel,“ řekl Novinkám výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Vláda chce příští rok ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie vyplatit jen 8,5 miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom původně podle stávajících pravidel počítalo s částkou 31,2 miliardy korun.

Ministerstvo financí chce změny dosáhnout například individuálním vyhodnocováním výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. A také chce podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud.

Solárníci proti vládě. Osekání podpor považují za protiprávní

Ekonomika

Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle resortu v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta. Rušit se má také podpora v hodinách, kdy je velkoobchodní cena elektřiny záporná.

Ohrožení existence a žaloby

Bez výraznější provozní podpory se však provozovatelé podle Solární asociace neobejdou, samotné příjmy z prodeje energie totiž nestačí. Podle studie tak hrozí neschopnost investorů platit nájmy, úvěry bankám a další závazky. Při platební neschopnosti navíc provozovatelům hrozí odebrání licence Energetického regulačního úřadu pro dodávku elektrické energie do sítě.

„V současné době je zhruba 72 procent investic do nových velkých fotovoltaik realizováno investory, kteří je již v Česku vlastní a provozují. Zrušení či snížení provozní podpory tak ohrožuje nejen existenci postavených zdrojů, ale i budoucí investiční aktivity majitelů fotovoltaik,“ uvádí studie.

Podle asociace by se negativní dopady přelily i do dalších oborů. Bankám by podle studie hrozilo nesplácení úvěrů za stávající fotovoltaiky ve výši 30 miliard korun.

„Abychom pokryli potřeby stávajících českých firem, je zapotřebí velmi rychle stavět nové obnovitelné zdroje. Stát se namísto toho rozhodl zlikvidovat i ty stávající,“ konstatoval Krčmář.

Upozornil, že návrh bude mít vliv i na důvěru investorů. Tři zahraniční solární investoři Enery, Voltaic Network a Photon Energy Group už oznámili, že chystají žalobu proti Česku.

Návrh opatření k podpoře obnovitelných zdrojů je nyní ve Sněmovně. Minulý týden se jím zabýval hospodářský výbor, který k nim nepřijal kladné ani záporné stanovisko.

„Poslankyně a poslance výboru jsme upozornili na zásadní dopady návrhů nejen na provozovatele solárních elektráren, ale všech typů obnovitelných zdrojů energie,“ prohlásil Krčmář.

Skutečnost, že výbor nepřijal stanovisko, podle něj ukazuje na nedůvěru v návrhy, které neprošly připomínkovým řízením a nejsou podloženy potřebnými analýzami.

„Věříme, že poslanci ve třetím čtení budou reflektovat věcné argumenty, které na výboru zazněly, a neuvalí na subjekty, jako jsou základní školy, zemědělská družstva a další výrobci energie, nesplnitelné povinnosti s likvidačními důsledky,“ uzavřel Krčmář.

Likvidace. Tak firmy hodnotí Stanjurovo rozhodnutí dát na fotovoltaiky příští rok jen 8,5 miliardy

Ekonomika

Výběr článků

Načítám