Článek
Vyplývá to z pozměňovacího návrhu, který předložila poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL). „Mělo by to sloužit k tomu, aby se snižovaly mzdové rozdíly mezi muži a ženami, aby byla transparentnost v odměňování,“ řekla Novinkám.
„Lidé se nebudou bát mluvit mezi sebou navzájem o tom, kolik berou, a i firmy budou vůči sobě transparentní,“ dodala.
Podle návrhu nebudou zaměstnavatelé smět omezovat zaměstnance v nakládání s informacemi o výši ani struktuře jejich výdělku. Pokud to živnostník u svého pracovníka poruší, zaplatí sankci až sto tisíc korun. U firem to má být až 400 tisíc.
Opozice a odbory grilovaly Jurečku kvůli prodloužení zkušební doby
Nejedná se o první pokus podobnou věc do zákoníku dostat. V připomínkovém řízení ji doporučovala ministerstva vnitra a školství, veřejný ochránce lidských práv nebo zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Umožní to pracovníkům získat více informací o odměňování na pozicích obdobných té jejich a napomůže odbourat české klima, v němž spolu lidé informace o výši příjmu často nesdílí,“ míní resort školství.
Podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jiřího Vaňáska nebývá sice doložka příliš častá. „Ale ve vnitřní směrnici firem to bývá. Doposud se jí zaměstnanci museli bránit soudně,“ konstatoval.
Ministerstvo práce dříve úpravu odmítlo s tím, že připravuje vlastní komplexní návrh. Teď ale ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) odsouhlasil dílčí pozměňovací návrh své lidovecké kolegyně Jílkové. A přestože to některé poslanecké kluby chtějí ještě projednávat, zřejmě změna projde. „Je to koaličně dojednáno,“ konstatovala místopředsedkyně klubu STAN Pavla Pivoňka Vaňková.
Spor o inzeráty
Změnu v tomto směru požaduje evropská směrnice o transparentnosti odměňování. Firmy by také podle ní měly informovat o rozmezí nástupní mzdy ještě před zahájením pohovorů s uchazeči o práci. Třeba v inzerátech.
Současně by zaměstnanci měli mít právo dozvědět se od svého zaměstnavatele, jaké jsou průměrné mzdy na stejné nebo srovnatelné pozici. „To je tam ale spíše jako doporučení,“ podotkl Vaňásek.
Směrnici musí Česko zanést do legislativy do července příštího roku. V připomínkovém řízení k novele zákoníku proto řada institucí požadovala, aby se zavedla minimálně povinnost informovat o očekávatelných příjmech v pracovním inzerátu.
„Nedostatek informací o mzdovém rozpětí omezuje vyjednávací sílu zejména uchazeček o zaměstnání. Opatření by aktivně předcházelo situacím, kdy zejména ženy navrhnou nižší nástupní mzdu, než daný zaměstnavatel nabízí,“ uvedla Šimáčková Laurenčíková.
Jurečka k tomu byl ale skeptický. „Ve státech, kde se to zavedlo, to ve finále vede spíše k tomu, že firmy do inzerátu raději napíší nižší mzdu. A lidé potom nastupují za nižší platy, než by mohli,“ poukázal.
Novelu včetně pozměňovacího návrhu musí ještě schválit poslanci a senátoři a podepsat prezident. Platit by mohla začít už letos.