Hlavní obsah

Šmejdi na internetu nabízejí neověřené léky, varuje ústav

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před nákupy přípravků, které jsou na internetu uváděny jako léčivé, ale nemají ověřenou účinnost, složení a není znám jejich výrobce. Jde například o preparáty slibující rychlé vyléčení cukrovky či detoxikaci organismu, řekl ve středu ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Podle šéfa ústavu pro kontrolu léčiv se praktiky podobají chování takzvaných šmejdů, tedy nepoctivých prodejců využívajících předváděcí akce.

„Cena je zpravidla přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že se jedná o doplněk stravy či kosmetiku, tedy o výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků,“ uvedl Blahuta.

Podle Jaroslavy Doležalové z oddělení dozoru nad reklamou SÚKL jsou typickými znaky takových webů časově omezená nabídka, akce na balení zdarma při nákupu většího počtu přípravků či výrazná sleva z ceny. Stránky někdy odkazují na neověřitelná jména odborníků či zkušenosti pacientů. Chybějí také informace o výrobci či složení.

Přípravky mohou i uškodit

„V nejlepším případě takový výrobek neobsahuje nic. Mohou v něm ale být i škodlivé látky,“ dodala.

Ústav dostal v poslední době desítky upozornění na podobné weby. Ve správním řízení se mu ale většinou nedaří dohledat výrobce či distributora přípravku, který by mu poskytl informace o složení a atestech. Majitel webové adresy je obvykle z mimoevropských zemí. „Často jsme na podobné nabídky krátcí, protože zahraniční subjekt s námi nekomunikuje,” řekl Blahuta.

Jako příklad uvedl náplast DiaRemedium, která slibuje rychlou léčbu cukrovky. „Je nebezpečí, že se zanedbá závažná choroba, a nevíte, co vlastně konzumujete,” upozornila Doležalová. Před přípravkem varuje i Česká diabetologická společnost, podle české legislativy není lékem diabetu. „Tento výrobek nemá definovaný obsah účinných látek, nebyl testován podle požadavků kladených na léky, a neposkytuje tedy zaručenou účinnost při léčbě diabetu,“ uvedla společnost.

Další informace o padělcích léků či nelegálních přípravcích ústav zveřejnil na svém webu Nebezpečné léky.

Výběr článků

Načítám