Článek
„Tržby služeb i v závěru roku poznamenala platná omezení. Krátkodobé uvolnění sice pomohlo hotelům a restauracím, avšak ztráty z předchozích měsíců roku vyrovnalo jen symbolicky,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
„Asi nepřekvapí, že největší propad tržeb postihl cestovní kanceláře, na které dopadlo zamrznutí domácího, a především pak zahraničního cestovního ruchu. Za celý rok přišly o 70 procent obratu,“ doplnil. Ve čtvrtém čtvrtletí se potom cestovkám tržby propadly o 83,3 procenta.
Cestovní ruch je na pokraji zhroucení, přišel o 11 milionů hostů
Restauracím a hospodám v roce 2020 poklesly tržby o 40,1 procenta. V posledních třech měsících roku potom v tomto odvětví došlo k propadu tržeb o 55,3 procenta. Podnikatelům v ubytování klesly tržby za celý rok o 55,9 procenta a v posledním čtvrtletí meziročně o 74,3 procenta.
Vláda upřednostnila průmysl na úkor služeb
„Služby odnesly pandemii ze všech odvětví nejvíce a jak je vidět, hned tak se z ní nevzpamatují. Zvlášť, když ekonomika jede v omezeném režimu už druhý měsíc v roce a naděje na zlepšení pandemické situace jsou z krátkodobého hlediska mizivé,“ připomněl Dufek s tím, že průmysl je podobných omezení ušetřen.
Vláda od začátku pandemie výrazně omezuje oblast služeb. Naopak průmysl se snaží šetřit, protože ho považuje pro ekonomiku za důležitější. Že vláda zastává tento názor potvrdila například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), když se nechala slyšet, že průmysl „má největší podíl na HDP”.
Služby, tedy i posilovny, tvoří 60 procent ekonomiky, opravili ekonomové prezidenta
Tento názor přitom ekonomové opakovaně vyvrátili jako mylný. Průmysl tvoří zhruba 36 procent tuzemského hrubého domácího produktu (HDP), zatímco služby tvoří kolem 60 procent české ekonomiky.