Hlavní obsah

Slovensko dostává ruský plyn přes TurkStream

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ruský státní dodavatel plynu Gazprom začal od 1. února posílat plyn na Slovensko prostřednictvím jižního plynovodu TurkStream. Od dubna se mají navíc dodávky zdvojnásobit. Ve čtvrtek to novinářům řekl šéf slovenských plynáren SPP Vojtěch Ferencz.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

Smlouva se společností Gazprom Export je podle Ferencze platná až do roku 2034. „Tu nevypovíme,“ prohlásil šéf státního podniku, který je největším prodejcem plynu na Slovensku.

SPP prý také zakládá na Ukrajině dceřinou společnost a pracuje na licenci na přepravu plynu z Ruska, informoval slovenský server Denník N.

Ferencz dodal, že kdyby Slovensko odebíralo jiný než ruský plyn, tak by to SPP kvůli vyšším poplatkům za přepravu stálo o 90 milionů eur (2,26 miliardy Kč) více.

Kyjev si předvolal slovenského velvyslance, ostrými slovy se nešetřilo

Evropa

SPP je podle svého šéfa ve stálém kontaktu s Gazpromem. „Rozhovory jsou pragmatické a je tam rozumná cena. Nám je jedno, jak Gazprom doručí plyn na území Slovenska,“ konstatoval Ferencz.

Jednají i s dalšími dodavateli

Šéf SPP zdůraznil, že válka na Ukrajině jednou skončí a vyjádřil přesvědčení, že tranzit ruského plynu přes Ukrajina bude obnoven. Státní firma i do té doby garantuje všem svým klientům energetickou bezpečnost.

SPP prý jedná se čtyřmi dalšími dodavateli. „Máme čtyři silné hráče, s nimiž chceme zcela diverzifikovat dodávky plynu. Chceme s nimi podepsat minimálně střednědobý kontrakt, nikoliv krátkodobý,“ uvedl Ferencz bez upřesnění, o které dodavatele jde.

Ferencz zdůraznil, že SPP se snaží zabezpečit dodávky plynu pro Slovensko tak, aby už v létě a na podzim mohla země průběžně naplňovat zásobníky.

Plynovod TurkStream spojuje Rusko a Turecko, odkud se surovina dopravuje dál na Slovensko. Dříve Slovensko dováželo ruský plyn přes Ukrajinu, která jeho přepravu na začátku letošního roku ukončila v reakci na vypršení platnosti příslušné smlouvy s ruskou stranou.

O dodávkách plynu přes TurkStream jednal v lednu v Ankaře s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem slovenský premiér Robert Fico. Později ale upozornil na stávající vytíženost této přepravní trasy.

Na TurkStream je napojené například také Maďarsko, kam vedou dvě potrubí o kapacitě 15,75 miliardy metrů krychlových. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že Maďarsko je připravené nabídnout své tranzitní kapacity pro dodávky plynu na Slovensko.

V prosinci jednal Fico o dodávkách plynu také v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas) navštívila sídlo Gazpromu v Petrohradě.

Deník Pravda v této souvislosti cituje analytika Jozefa Badida, který připomíná, že SPP má stále platný kontrakt s Gazpromem na dodávky ruského plynu. Začátkem roku 2025 ale Ukrajina tranzit ruského plynu přes své území ukončila.

Ruský plyn přes Ukrajinu před vypnutím frčel jako o závod

Válka na Ukrajině
Související témata:

Výběr článků

Načítám