Článek
V případě autobusů a tahačů se sníží silniční daň o deset procent až o polovinu podle věku vozu. U návěsů půjde o plošný pokles o 60 procent. Po schválení návrhu v parlamentu ušetří dopravci už letos, protože silniční daň se platí zpětně.
Matovičův kabinet chce tímto opatřením přilákat autodopravce zpět na Slovensko, protože řada z nich zaregistrovala své firmy v zahraničí právě z důvodu vysoké silniční daně.
Stát promine DPH na roušky a respirátory, odloží se také zálohy na silniční daň
„Těší mě, že tato vláda přistupuje k opatřením systémově a odmítla zvyšování dodatečných slev na mýtě. Přijala opatření, které je adresné a týká se jen slovenských autodopravců,“ uvedl po zasedání vlády ministr dopravy a výstavby Andrej Doležal, podle něhož by byly slevy z mýta neadresné.
Po schválení vládního návrhu se Slovensko dostává pod průměr sazeb v zemích Evropské unie. Daň bude na Slovensku nižší než například v České republice a v Maďarsku, ale vyšší než v Polsku.
Členové Unie autodopravců Slovenska (UNAS) začátkem roku 2020 zablokovali hraniční přechody, požadovali výrazné snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného. „Chceme důstojně žít, nechceme utíkat před bídou do zahraničí,“ zdůraznil tehdy místopředseda unie Stanislav Skala.