Článek
„Starosto, můžeme si přijít na obecní úřad pro další mince?“ zastavují starostu Stanislava Bartoše (47) chlapi na ulici. „Když někam přijedeme a řekneme, že jsme ze Širokého, chtějí, abychom jim ukázali naše mince,“ vysvětlují. Starosta se tváří spokojeně, protože i toto je důkaz, že zavedení vlastní měny má úspěch.
„Mám doma několik sokolů, ale do obchodu je určitě nedám. Mám je na památku a ukazuji je návštěvám,“ pochlubila se Marcela Krescanková.
Za vším hledej ženu
„Ke dni matek jsme dávali ženám dary nebo poukázky. V roce 2010 mě napadlo, že u příležitosti 690. výročí první písemné zmínky o obci Široké dáme ženám vyrazit vlastní mince,“ vysvětluje starosta, který je sám numizmatik.
Obec si nechala vyrazit celkem 3100 mincí ve státní mincovně v Kremnici, kde se razily i slovenské euromince. „Na minci o průměru 27 milimetrů je vyobrazený náš kostel svatého Mikuláše v pozadí se siluetou pohoří Branisko a číslice jedna. Na rubové straně je obecný erb s typickým sokolem, po němž získala naše měna i své označeni – sokol,“ dodává hrdě autor myšlenky. Kurz sokola a eura je jedna k jedné. „Kurz jsme si určili my. Jak vidíte, je to tvrdá měna,“ dodává s úsměvem starosta.
Obyvatelé dostávají sokoly při různých slavnostních příležitostech, při tradiční střelecké soutěži a dávají se také do tomboly. „Našim sokolem se dá platit v místním obchodě. Obchodník následně přinese sokoly k nám na úřad, kde mu je zaměníme za eura, v nichž musí obchodník odvést tržbu,“ dodává Bartoš, který výhledově zvažuje ražbu dvou a pěti sokolových mincí.
Obecní poklad
Kromě myšlenky vlastní měny se obec Široké může pochlubit také obecním pokladem. „Obec odvádí do účelového fondu část přebytku hospodaření a do obecního pokladu přispívají také dobrovolní dárci. Je to rezerva obce, kterou může dostat náš obyvatel v případě živelné pohromy, rodinné tragédie a podobně,“ vysvětluje starosta. O přidělení prostředků rozhoduje pětičlenná správní rada.
Obecní poklad je nevyčerpatelný, protože systém je postavený tak, že v daném roce je možné z něho vyčerpat maximálně 50 procent prostředků nahromaděných k prvnímu lednu. „Takže nemáme jen vlastní měnu, ale i vlastní pojišťovnu,“ dodal Bartoš.
Obec Široké má 2400 obyvatel. Největšími zaměstnavateli jsou výrobce nealkoholických nápojů a družstvo.