Článek
"Skončilo tím nepříjemné období nejistoty, zda tradiční moravská slivovice obhájí své místo na slunci, nebo se stane minulostí," uvedl europoslanec Jan Březina.
Podle něj nejspíš nešlo o nějaké protičeské spiknutí. "Spíše se domnívám, že šlo o omyl a nešťastnou ukázku lidové tvořivosti poslanců, kterou tak dobře známe i z našeho národního parlamentu," dodal.
Proti nařízení EU, jež mohlo používání původního názvu pro pravou valašskou pálenku pohřbít, protestovali především pěstitelé z Valašska. Naposledy koncem března Český svaz ochránců přírody z Valašského Meziříčí dovezl obyvatelům Pulčína na Vsetínsku 200 mladých stromů, které za symbolickou cenu zájemcům prodávali. Akce nesla název Dnes do země, zítra do kalíška.
Protestní akcí chtěli světu dokázat, že není možné, aby to, co oni pijí a považují za svůj poklad, neslo jiný název než Slivovice. "Na slivovici si Valaši nenechají sahat a ten název budou používat i kdyby se Evropská unie stavěla na hlavu," řekl Orálek.
Vodka bude jen z brambor či obilí
Kromě slivovice byl návrh na označování lihovin ostře sledovaným i kvůli jiným alkoholickým nápojům, především vodce a likéru Jagatee. Podle v úterý schváleného návrhu prosté označení "vodka" bude náležet pouze destilátu pálenému z brambor či obilí. Vodka z jiných zemědělských plodin bude také vodka, ale na etiketě musí mít uvedeno, z čeho byla vydestilována.
U Jagatee šlo naopak o spor Německa s Rakouskem. Němečtí poslanci navrhovali, aby název likéru mohli používat kromě Rakušanů, kteří ho mají uveden v přístupové smlouvě a smí ho používat stejně sami, i Němci. Europoslanci však jejich volání nevyslyšeli a exkluzivitu ponechali Rakušanům.