Článek
Cílem je zabránit tomu, aby společnosti své zisky přesouvaly do zemí, kde jsou nižší daně. V komuniké stojí: „Zavázali jsme se rozvíjet opatření, která zasáhnou proti přesouvání zisků, a podniknout nutnou společnou akci (proti tomu).“
Ministři financí Spojeného království, Francie a Německa George Osborne, Pierre Moscovici a Wolfgang Schäuble řekli, že k zásahu proti společnostem přesouvajícím své zisky do jiných zemí s nižšími daněmi, je nutná mezinárodní akce.
Osborne pravil jasně: „Chceme, aby obchodníci platili daně, jaké jsme na ně uvalili. A toho nemůže dosáhnout žádná země sama.“ Dodal, že globální systém daní zastaral, protože jeho základy jsou z dvacátých let.
Moscovici doplnil, že Fracnie je „plně odhodlána k boji proti daňovým únikům a vyhýbání se placení daní“.
Nadnárodní firmy dokážou využívat mezery v zákonech
Nedávný výzkum Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj OECD zjistil, že nadnárodní firmy dokážou využívat mezery v daňových zákonech v různých zemích, kde působí. Šéf OECD Angel Gurria prohlásil tvrdě: „Vyhýbání se dvojímu zdanění se stalo způsobem, jak být dvojitě nezdaněn. OECD proto zveřejní akční plán ještě před červencovým zasedáním G20.“
Řada velkých firem jako Starbucks, Google a Amazon čelila tvrdé kritice kvůli své daňové politice. Na pranýři se ocitly i společnosti, které jim poskytuji daňové poradenství [celá zpráva]
Země G20 se také dohodly, že se vyhnou devalvaci svých měn s cílem získat ekonomické výhody. Strach měnové války panuje od chvíle, kdy Japonsko sužované deflací snížilo hodnotu jenu, aby podpořilo export.