Článek
Obchodníci nejčastěji porušili zákon o ochraně spotřebitele tím, že zákazníky neseznámili s cenou výrobků nebo jejich slevou. Mnoho z nich také prodávalo alkohol mladistvým. Inspektoři uložili prodejcům celkem 2809 pokut dohromady za více než 26,5 milionu korun.
Celoroční kontrolní akce byla zaměřena na dodržování právních předpisů upravujících nabídku a prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření, elektronických cigaret a nikotinových sáčků bez obsahu tabáku.
V rámci kontrolní akce bylo provedeno celkem 6804 kontrol. Porušení právních předpisů bylo zjištěno ve 48 procentech případů.
Prodej alkoholu mladistvým
„V rámci kontrolní akce byly k 894 šetřením přizvány osoby mladší 18 let, přičemž ve 429 případech bylo zjistilo porušení zákazu podávat a prodávat alkoholické nápoje osobě mladší 18 let, tedy takřka ve 45 procentech,“ uvedl mluvčí inspekce František Kotrba.
Inspektoráty ČOI spolupracovaly při kontrolách i s dalšími dozorovými orgány jako Policie ČR, živnostenské úřady, Celní správa, hygienické stanice a další. „Vůči všem kontrolám, kterých bylo 6804, pak bylo porušení zákazu prodeje a podávání alkoholu osobám mladším 18 let zjištěno ve 429 případech, což představuje 6,31 procenta z celkového počtu všech provedených kontrol,“ dodal Kotrba.
Prodej tabákových výrobků, elektronických cigaret a nikotinových sáčků či kuřáckých pomůcek osobám mladším 18 let byl zjištěn ve 117 případech. Častým prohřeškem bylo i to, že prodejci neumístili pro spotřebitele zjevně viditelný text o zákazu prodeje tohoto zboží osobám mladším 18 let. Inspektoři ale odhalili i 13 případů, kde alkohol či tabák prodávaly přímo osoby mladší 18 let.
Porušení některého z ustanovení zákona o spotřebních daních bylo zjištěno pouze ve 12 případech. Jednalo se například o porušení povinnosti prodávat tabákové výrobky v uzavřeném jednotkovém balení. Nedostatky ve značení lihu nebyly zjištěny vůbec.
Porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo prokázáno ve 3217 případech. Mezi nejčastější patřilo neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků a poskytovaných služeb, porušování zásad poctivosti prodeje, nevydání dokladu o zakoupení výrobků, ačkoli si o něj spotřebitel požádal, nebo vydání dokladu bez potřebných náležitostí.
Výsledky kontrol podle inspekce potvrzují opodstatnění kontrolní akce. Nedostatky byly zjištěny v téměř polovině z nich. Za nejzávažnější zjištění lze ale považovat prodej nebo podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let.